Гонитва за компактністю триває. Ще з середини минулого століття людство постійно працює над зменшенням розмірів комп’ютерів. Перші такі машини ледь влізали у приміщення, але з часом їх зменшили до розміру ігрового автомата. Пройшло ще декілька десятиліть, і конструкція ПК була удосконалена до звичних для нас розмірів.
Трохи довше зменшували розміри моніторів. Однак повна заміна застарілих ЕЛТ-моніторів тонкими ЖК-екранами також була лише питанням часу.
Проте сучасні стаціонарні комп’ютери все ще достатньо великі та важкі. Тому розпочалося масове виробництво аналогів для ПК: неттопів, планшетів, ультрабуків, моноблоків та ноутбуків. Правда, лише останні два змогли стати повноцінною альтернативою настільним комп’ютерам. І сьогодні ми зіштовхнемо їх обличчям до обличчя, щоб зрозуміти всю різницю між ними та визначитися з майбутньою покупкою.
Що краще обрати у 2025 році — моноблок чи ноутбук? Зручний мобільний комп’ютер чи комп’ютер-монітор для дому без громадного системного блоку?
Чому моноблок — непопулярний вибір?
Говорити про популярність форм-фактора “моноблок” в наш час не доводиться. Пік їх слави вже минув, хоча потенціал був непоганий. Усі компоненти в одному пристрої, економія робочого простору, компактні розміри — на початку це привертало покупців. Поки не почали вилазити всі “недоліки” такого рішення. Виробники не стали нарощувати обсяги поставок моноблоків на ринок, і наразі вибір серед моделей невеликий. Ті, що продаються, в основному належать до вищого цінового сегменту.
“Що ж такого сталося, що форм-фактор втратив популярність?” — запитає людина, яка мріє про покупку iMac. Головною причиною з самого початку стало сильне нагрівання компонентів, високі робочі температури внутрішніх деталей. Крім процесора, накопичувача та відеочіпу, також і матриця дисплея страждала від нагріву. Існувало всього 3 можливі рішення цієї проблеми:
- Вбудувати компактну систему охолодження, що займала б менше місця.
- Оптимізувати витрати енергії шляхом зниження продуктивності.
- Створити інноваційні, але дорогі системи відведення тепла.
Якщо для дорогих продуктів третій варіант був прийнятним, як це зробили, наприклад, Apple і Microsoft, то пристроям з нижчих цінових категорій довелося жертвувати продуктивністю. Таким чином, купляючи не Apple iMac і не Microsoft Surface, ви, ймовірно, отримаєте простий “офісний” моноблок, який буде працювати на рівні дуже скромного офісного ПК. Далеко не факт, що він зможе впоратися з вашими завданнями, особливо якщо це робота в складних програмних середовищах.
Плюси та мінуси моноблока у порівнянні з ноутбуком
Що ж, один суттєвий недолік, а саме – висока ціна хороших моноблоків – уже згаданий. Але й без цього у такого форм-фактора вистачає своїх недоліків. Зробити апгрей застарілій моделі практично неможливо. Єдине, що можна покращити, – це встановити додаткову планку оперативної пам’яті. Але далеко не кожна модель надає таку можливість. Центральний процесор, відеочіп та накопичувач сховані глибоко в корпусі, і замінити їх просто так не вийде.
З іншого боку, моноблоки займають мало робочого простору, навіть менше, ніж звичайний ноутбук. Вони також мають більший екран, що важливо для роботи в програмах, де є багато елементів і кнопок. Це також позитивно впливає на мультимедійні можливості – перегляд контенту приносить більше задоволення, ніж на меншому дисплеї ноутбука.
Деякі моноблоки можуть похвалитися сенсорним екраном. Корисність такої функції ставиться під сумнів, зважаючи на розміри пристрою та його стаціонарний формат використання. Але окрема повнорозмірна клавіатура для багатьох може стати важливим фактором на користь вибору пристрою all-in-one.
Чим ще відрізняється моноблок від ноутбука? За критерієм звуку багато ноутбуків будуть поступатися так званим «панельним комп’ютерам», оскільки виробники ноутбуків рідко приділяють увагу аудіосистемі. У більшості бюджетних та середньобюджетних ноутбуків нормального звуку немає. Від моноблоків, звісно, не варто очікувати широкого діапазону частот, також не дочекаєшся басів, але проблема недостатньої гучності та направленості звуку не буде настільки вираженою, як у ноутбуках.
Практичність в використанні – ще одна перевага моноблока перед ноутбуком. Достатньо пролити чашку кави на клавіатуру ноутбука або шандарахнути її з усією силою після ще одної злитої катки, і дорогого ремонту вже не уникнути. У разі з моноблоком ви обмежитеся “легким переляком” у вигляді заміни клавіатури. Якщо, звісно, не кинете клавіатурою прямо у екран 🙂
Остаточний список переваг і недоліків моноблоків виглядає так:
Переваги
- Все в одному: 1 комп'ютер - 1 пристрій
- Економія простору і компактні розміри
- Відсутність великої кількості проводів
- Збільшена діагональ дисплея (стандарт - 24 дюйми)
- Зовнішній вигляд (моноблоки виглядають розкішно і презентабельно)
- Сенсорна панель (не в усіх моделях)
Недоліки
- Прив'язаність до одного місця і незручне транспортування
- Обмежений модельний ряд дає мало 'простору' для вибору
- Не ігрова продуктивність
- Відсутність можливості апгрейду
Для кого краще підійде моноблок?
Від ваших безпосередніх завдань буде залежати, що краще купити – ноутбук або моноблок. Моноблоку краще надати перевагу, якщо ви:
- звикли набирати текст на повнорозмірній клавіатурі, а не на маленькій ноутбучній;
- працюєте в програмах, для яких потрібна більша діагональ екрана;
- не працюєте з дуже ресурсоємними програмами;
- не граєте в ігри;
- не маєте потреби постійно носити комп’ютер із собою;
- проводите вільний час за переглядом фільмів та відеороликів.
Плюси і мінуси ноутбука перед моноблоком
Ноутбуки, залежно від своєї природи, призначені для мобільних користувачів, які використовують комп’ютерні ресурси вдома і на роботі, у парку і в гостях, за столом і в ліжку. Переносні комп’ютери мають свої переваги, але також мають недоліки, пов’язані з обмеженою продуктивністю і вищою ціною через їх компактність, що знову ставить на більш вигідну позицію стаціонарні комп’ютери. Це відображає закономірність: зменшення розмірів завжди вимагає компромісів.
Ваш ноутбук може коштувати 1500 доларів і в той же час “тупити” у якійсь вимогливій грі чи рендерити проект в ресурсоємному додатку в кілька разів довше, ніж це можна зробити на ПК. Але такий комп’ютер можна легко брати з собою будь-куди і виконувати різні завдання в будь-яких умовах. Навіть якщо ви збираєтесь у віддалену подорож, ноутбук не займе забагато місця у вашому багажі. Таким чином, якщо ви розумієте, що будете використовувати пристрій не тільки вдома, моноблок відпадає.
Ноутбук – це про компактність. Вам не потрібно шукати місце для клавіатури і миші, вони вже вбудовані в його конструкцію. Усі компоненти розміщені в одному “організмі”.
Ноутбук з потужною батареєю дозволяє власнику бути незалежним від розетки. У випадку з попереднім пристроєм “все в одному” такий номер не пройде, оскільки живлення тут подається безпосередньо з електромережі.
З іншого боку, невеликі розміри ноутбука впливають на його мультимедійні можливості. Як уже зазначалося вище, на маленькому екрані не так зручно працювати, грати або дивитися відеоконтент. Ноутбуки зручніші для студентів та учнів, оскільки їх можна брати з собою в університет або школу. Мета може бути різною – іноді показати презентацію, іноді роздрукувати конспект (не постійно ж писати вручну).
Зберемо докупи усі переваги і недоліки ноутбуків порівняно з моноблоками:
Переваги
- Мобільність і невелика вага
- Мінімальна залежність від розетки
- Великий вибір моделей на ринку
- Можливість придбати пристрій 2-в-1 (трансформер - ноутбук з сенсорним дисплеєм)
- Висока продуктивність у дорогих модифікаціях
Недоліки
- Недовговічність (ноутбуки частіше ламаються)
- Недовговічність акумулятора (через кілька років не буде тримати заряд)
- Невеликий дисплей
- Неповноцінна клавіатура
- Слабкий звук динаміків (у більшості випадків)
- Відсутність можливості апгрейду
Для кого краще підходить ноутбук?
Щоб зрозуміти, що краще – ноутбук чи моноблок – для використання вдома, на роботі, в навчанні, для ігор та інших завдань, треба з’ясувати, які саме завдання будуть покладатись на комп’ютер. Найкращим вибором для вас буде ноутбук, якщо:
- часто носите комп’ютер з собою на роботу, навчання, прогулянки тощо; багато подорожуєте;
- використовуєте комп’ютер у ліжку;
- у вільний час любите грати в ігри;
- не маєте вдома вільного місця для розміщення настільного комп’ютера або моноблока;
- дозволяєте іншим членам сім’ї користуватися комп’ютером та брати його з собою (наприклад, дитині-школяреві або студентові).
Що дешевше, що дорожче?
А що дешевше — ноутбук чи моноблок? Давайте проведемо невелике наочне порівняння. Доволі популярна на українському ринку модель моноблока Lenovo IdeaCentre 3 27IAP7. В одній з конфігурацій (31000 грн.) можна отримати процесор Intel Core i5-12450H, 16 ГБ оперативної пам’яті, 512 ГБ внутрішньої пам’яті SSD-накопичувача та вбудовану відеокарту Intel Iris Xe Graphics. Шукаємо ноутбук з подібними технічними характеристиками. Під ці параметри підходять наступні моделі:
- HP Victus (15.6, 144Hz, Core i5-12450H, 16GB RAM, 1TB PCIe SSD, NVIDIA GTX 1650, Win 11 H (23 500 грн.) – 29 600 грн;
- Huawei MateBook D 16 (RLEF-W5651D) Space Grey / Intel Core i5-12450H / RAM 16 ГБ / SSD 512 ГБ / Intel UHD Graphics) – 37 000 грн.
Технічною різницею між цими моделями ноутбуків і зазначеним моноблоком є розмір дисплея — 15.6″ і 16″ дюймів проти 27″. Але HP Victus за ту ж ціну також пропонує добротну дискретну відеокарту! І подібних прикладів чимало. Звісно, можна знайти ноутбуки з такими ж характеристиками, які коштують більше 37 тис грн, але ж ми не маємо на меті переплату?
Велика частка людей, які розглядають моноблоки, мріють про iMac як про щось ідеальне і неперевершене. 27-дюймовий iMac 2020 року коштує приблизно від 60 000 до 100 000 гривень. Аналогічний ноутбук, чисто за технічними характеристиками, можна придбати якщо не в 2, то в півтора рази дешевше.
Інша річ – досвід взаємодії, так званий User eXperience. Багато хто нізащо не перейде з macOS на Windows, для когось важлива статусність такої техніки, треті не проміняють зовнішній вигляд і преміальні матеріали, якими славиться техніка Apple.
Бренд має значення?
Припустимо, ви вже вивчили всі плюси і мінуси ноутбуків або моноблоків і прийняли рішення на користь конкретного форм-фактора. Далі слід обрати бренд. Можливо, більше сенсу буде в розгляді моделей від різних виробників, але всі ми звикли довіряти відомим іменам.
У цьому плані лідирує Apple. Зовнішній розкіш, стабільна операційна система, жодних “тормозів” і системних збоїв. А ще вони мають відмінні дисплеї і продуману екосистему, яка дозволяє синхронізувати багато різних пристроїв між собою. Ті, хто може собі це дозволити, скоріш за все оберуть iMac або MacBook.
Для тих, чий бюджет скромніший, можуть бути цікавими бренди Lenovo, Asus, Acer та HP. Усі ці компанії виробляють досить непогані ноутбуки та моноблоки в різних цінових сегментах. Також на ринку моноблоків свою частку має авторитетна американська компанія Dell. Кожна з цих компаній виробляє електроніку протягом багатьох років і має стабільну репутацію. Якщо у вас є пристрій одного з цих брендів і він вас розчарував, не поспішайте вішати на марку всіх собак — дефекти можуть бути скрізь. Особливо якщо вашим головним критерієм була економія грошей.
Висновок
Що купити — кожен вирішує для себе сам. Агітувати або закликати до чогось в даному випадку немає сенсу. Краще задайте собі питання, що підходить особисто для вас і ваших завдань. Моноблок чи ноутбук однаково придатні для роботи, для дому краще обрати моноблок, для навчання — ноутбук. Для простих програм — моноблок за більш доступною ціною, для складних — дорожчий. Для складних ігор і обробки графіки — дорожчий ноутбук, для контенту і простих робочих завдань — дешевший. Коли критично важлива мобільність — лише ноутбук, коли важливий розмір дисплея — лише моноблок.
Успішних вам придбань! Якщо у вас є зауваження, питання або власні думки по темі, залишайте коментарі.