Широкий вибір дротових і бездротових геймпадів для ПК створює дилему вибору. Дротові моделі пропонують надійність і мінімальну затримку, а їхні бездротові аналоги дають свободу рухів і зручність, хоча й передають сигнал із деякою затримкою.
Основні тенденції і нововведення в контролерах для ПК за останні роки — це модульність, можливість персоналізації, підтримка профілів тощо. Ось, наприклад, Thrustmaster eSwap X2 дозволяє змінювати модулі для різних стилів гри, Sony DualSense має адаптивні тригери, а Xbox Elite Wireless Controller Series 2 має вбудовану пам’ять для зберігання декількох профілів конфігурації і також дозволяє міняти компоненти.
Також рекомендуємо почитати наш ТОП-10 геймпадів для ПК, а поки що розберемося з критеріями вибору і питаннями сумісності.
Чи підійде контролер від PS5 або Xbox для ПК?
Sony DualSense від PlayStation 5 — це справжній “батя” серед геймпадів. Завдяки адаптивним тригерам, гіроскопу та тактильному зворотному зв’язку він максимально занурює тебе в ігровий процес. З іншого боку, у нього немає програмованих кнопок чи спеціального софту. Але з огляду на те, що Sony зараз активно портує свої ігри на ПК, цей контролер може стати одним з найкращих способів випробувати їх.
А якщо у тебе є можливість дещо збільшити бюджет, то зверни увагу на DualSense Edge. Він на голову вищий за DualSense з точки зору кастомізації, якості збірки, відрізняється чорною сенсорною панеллю.

Але як підключити геймпад Sony до ПК? Жодної паніки! Якщо граєш через Steam, тобі підфартило — там є нативна підтримка цих контролерів, тож можеш легко запускати більшість ігор без головного болю. Хіба що іноді доведеться покопирсатися в налаштуваннях для деяких ігор, бо не всі мають готовий профіль під Sony.
А якщо не використовуєш Steam, ось лайфхак — DS4Windows. Ця програмка створить віртуальний геймпад у системі, і ПК сприйме його “за свого”. Це дозволить кастомізувати налаштування під конкретні ігри, використовуючи, наприклад, гіроскоп. На екрані відображатимуться кнопки від Xbox, а не PlayStation, і це може збивати з пантелику.

Не дивно, що DualSense не працює з Xbox. Один з варіантів рішення проблеми — це запустити гру на Xbox, стрімити її на свій смартфон і уже до нього під’єднати геймпад Sony. Так, буде трошки затримки, але на деякий час це може виручити.
У свою чергу, контролери Xbox чудово підходять для використання з ПК. Старий добрий Xbox One Controller підтримується практично будь-яким ПК з Windows, навіть якщо це Windows 7 (але для кращої сумісності радимо не нижче Windows 10). Для підключення може використовуватися USB-кабель, Bluetooth або спеціальний бездротовий адаптер Xbox.

Xbox Series X|S Controller, останнє покоління контролерів від Microsoft, також підтримує роботу з Windows як по кабелю, так і без нього. Ви можете використовувати контролер Xbox для широкого спектру ігор: зі Steam, Epic Games Store та інших платформ.
А якщо ти фанат геймпадів Sony і готовий до експериментів, можеш спробувати щось на кшталт Mayflash Magic-S. Цей універсальний адаптер дозволяє підключати майже будь-що до будь-чого. І так, є навіть опція підключити DualSense бездротово до Xbox Series X або S. Це вже вищий рівень чітингу 🙂
Гайд: який геймпад краще купити для ігор на комп’ютері? Критерії вибору
Не купуйте джойстик лише на основі зовнішного вигляду чи дефіциту вибору. В результаті можна отримати неточне, нечітке керування в іграх, з великими мертвими зонами стіків тощо. Розповімо докладніше про те, який джойстик краще купити для комп’ютера.
Дротовий чи бездротовий?
Дротові (або “провідні”) геймпади відомі своєю надійністю та мінімальною затримкою відгуку. Немає мороки із зарядкою чи батарейками, але от радіус руху обмежений довжиною кабеля, яка коливається від одного до трьох метрів.
А ось бездротові геймпади — це вже інша опера. Вони дають свободу. Уяви, як підключаєш ПК до телевізора, валишся на диван з банкою коли в руках, і вже ріжеш демонів у DMC або влаштовуєш файтинг-турнір в MK з друзями…
Бездротові контролери працюють через Bluetooth або радіоканал, дальність — до десяти метрів, живлення — від вбудованої батареї чи звичайних “пальчикових” батарейок. Але май на увазі:
- вібровідгук і підсвітка швидко висаджують зарядку;
- швидкість відгуку може бути гіршою, ніж у дротових аналогів.
Кнопки — чи потрібні додаткові?
Розглядаючи, який геймпад взяти для ПК, зверніть увагу на кількість кнопок. Зазвичай їх від 12 до 18. Базові:
- 2 тригери (“курки”);
- 2 бампери;
- 4 кнопки основних дій;
- по одній кнопці в кожному міні-джойстику;
- хрестовина;
- Select і Start.
До додаткових належать:
- Turbo – програмує кнопку на багаторазове натискання, стане в нагоді у файтингах, без необхідності постійного клацання;
- Mode – вмикає альтернативний режим роботи, наприклад, правий стік дублюватиме 4 кнопки основних дій;
- Share – робить знімок екрана або запускає запис ігрового процесу, щоб потім поділитися ним з друзями;
- Power – служить для керування живленням геймпада, відповідає за ввімкнення/вимкнення.
Але справжня знахідка для геймера — це геймпад з “пелюстками”. На ці додаткові кнопки ззаду можна запрограмувати різні ігрові дії, наче макроси на клавіатурі. Це полегшує життя, особливо в іграх, де швидка реакція — ключ до успіху.

Щодо розташування стандартних кнопок — тут свої традиції. Переважно використовується розташування кнопок в стилі Xbox, із зеленою “A” внизу, червоною “B” справа, синім “X” зліва та жовтим “Y” зверху. Це класика.
Але ось в джойстиках для Nintendo Switch все трохи інакше: тут кнопки не кольорові і розташовані по-іншому. В бюджетних моделях замість букв можуть бути цифри, а геймпади для PlayStation виділяються знаками — трикутником, кругом, хрестиком та квадратом.
Аналогові стіки — 3 найчастіші проблеми
Їх ще називають “міні-джойстиками”. Вони керують рухом персонажа та камерою у грі. Ззовні виглядають однаково, але можуть мати кілька нюансів.
- Перше — “мертві зони“. Ось крутиш ти їх, а вони ніби ігнорують тебе, виконуючи дію “не в додачу”. Тонке керування стає неможливим.
- Наступне — “бітність“. Це показник того, наскільки плавно стік реєструє твої рухи. Чим вище цей параметр, тим плавніший контроль.
- І останнє — прив’язка до осей координат. На перетині горизонтальної або вертикальної осі може статися помітне “стопоріння” руху, і тим самим зруйнувати всі ваші потуги в швидкісних іграх по типу шутерів.

В технічних характеристиках, звісно, про все це нічого не скажуть, тому коли обираєш геймпад для ПК, варто знайти детальні огляди окремих моделей. Також користуйтесь нашим рейтингом для оптимального вибору.
5 факторів зручності й комфорту
Те, наскільки геймпад буде зручним, залежить від форми долонь та довжини пальців. Проте зверніть увагу на кілька аспектів:
- Розташування стіків та хрестовини може відрізнятися, зі стандартним для XBOX і Nintendo розміщенням лівого стіка нагорі та правого внизу, або альтернативним розміщенням в стилі Sony, де обидва стіка знаходяться внизу.
- Високі стіки зручніші для прицілювання та тонкого керування персонажем. Низькі стіки часто використовуються у більшості стандартних моделей, але для підвищення комфорту і точності можна використовувати насадки-подовжувачі.
- Прорезинені вставки або текстуровані області запобігають вислизанню з рук під час інтенсивної гри.
- Вбудований гіроскоп допоможе точніше цілитися та керувати камерою.
- Обирайте моделі з аналоговими курками, які дозволяють визначати ступінь натискання. Це буде корисним, наприклад, у перегонах. У геймпадах Nintendo Pro замість аналогових курків використовуються звичайні кнопки.
Наявність підсвітки може бути корисною для новачків, адже допоможе зорієнтуватися у темряві.
Перевіряйте сумісність
Сучасні геймпади часто розробляються з можливістю кросплатформеного підключення, але важливо розуміти, з якими саме пристроями вони сумісні:
- Windows, macOS, та Linux. Більшість геймпадів, як от Logitech F310 чи Xbox Wireless Controller, працюють із цими ОС без додаткових налаштувань.
- Консолі. Sony DualShock 4 чи Xbox Wireless Controller підтримують підключення до відповідних консолей PlayStation та Xbox. Натомість, для Nintendo Switch потрібні спеціальні контролери Nintendo Switch Pro.
- Мобільні пристрої. Чимало сучасних геймпадів, включно з Xbox Wireless Controller, тепер сумісні і з Android, і з iOS через Bluetooth.
- ТВ-приставки та стіки. Деякі контролери оптимізовані для роботи з телевізійними приставками та медіа-стіками.
Для яких ігор необхідний геймпад?
Спробуємо з’ясувати, як вибрати джойстик для комп’ютера під конкретні ігри та жанри.
Які джойстики краще підходять для EA FC (FIFA) на ПК?
Щоб точно водити м’яч, віддавати передачі та забивати голи, потрібен геймпад з високою бітністю ходу, відсутністю “мертвих зон” та без прив’язок до осей. Серед кращих варіантів — контролери від XBOX та Sony.
DualSense і DualShock 4 мають свої унікальні особливості, але в основному дають схожий досвід керуваня в спортивних симуляторах. DualSense виділяється кращою системою вібрації, та курками, які мають відчутну тактильну віддачу. DualShock 4 v2 має репутацію більш надійного у тривалому використанні, хоча проблеми з “дрифтом” стіків відомі і для нього.
Який геймпад краще підходить для шутерів?
Такий самий, як і для FIFA 23 чи EA FC 24 — з точними, чутливими стіками. Але цього може бути недостатньо, тому зверніть увагу на:
- вбудований гіроскоп (дозволить швидше наводитися на ціль);
- наявність пелюсток або сенсорної панелі (з їх допомогою налаштовують швидке кидання гранат, зміну зброї та подібне).
Рекомендуємо шукати моделі з високими стіками або заздалегідь придбати відповідні насадки.
Який джойстик краще вибрати для авіасимулятора?
Коли граєш у авіасимулятори, наприклад, DCS World або Ace Combat, краще використовувати спеціальні пульти з програмованими осями та додатковими ручками керування. Якщо таких немає під рукою, то згодяться дротові геймпади з середньою бітністю та частковою прив’язкою до осей, що допоможе стабілізувати політ.
Джойстик не розпізнається грою — як це виправити?
Можна спробувати два програмні методи.
X360CE
Емулятор контролера Xbox 360 Contoller Emulator — це чарівна паличка для тих, хто має джойстик з DirectInput. Ви просто налаштовуєте емулятор під свій контролер, кидаєте файли програми у папку з грою, і вуаля — гра думає, що у вас оригінальний геймпад від Xbox 360!
Але цей трюк працює не завжди. До того ж якщо вам не хочеться займатися всіма цими маніпуляціями, які забирають чимало часу, можливо, краще один раз витратитися на геймпад з XInput.
XOutput
Якщо твій джойстик не підтримує XInput, існує такий софт, як XOutput. Це як Ds4Windows для контролерів PlayStation, який використовує драйвер віртуального геймпада ViGem.
Після налаштування програми у системі з’явиться віртуальний контролер Xbox 360. Потестувати, чи все гаразд, без запуску гри, можна через спеціальний сайт. Тоді як X360CE вимагає налаштування бібліотек для кожної гри окремо, XOutput виглядає більш простим і зручнішим рішенням.
Що краще: геймпад чи клавіатура + миша?
Це залежить від конкретної гри та особистих уподобань. Якщо говорити загалом, то з клавіатурою і мишею зручніше:
- цілитися у шутерах;
- взаємодіяти з інвентарем у квестах;
- керувати військами у стратегіях та персонажами в MOBA;
- грати в MMO.
А ще існують ось такі гібриди:

Завдяки аналоговим куркам, чутливим стікам, близькому розташуванню кнопок та зручній хватці, найкращі ігрові джойстики для ПК підходять для:
- боротьби у файтингах та бітемапах;
- створення ланцюжків комбо у слешерах;
- точного керування автомобілями в автосимуляторах;
- подолання перешкод у платформерах;
- забивання голів та шайб у спортивних симуляторах;
- польотів у небі на літаку або в космосі на бойовому кораблі.
Важко сперечається з тим, що для файтингів ідеально підходять аркадні пульти, а автосимулятори розкриваються тільки з кермом та педалями. Але всі ці пристрої — нішева периферія, яка в рази дорожча за якісний геймпад.
Від автора: пам’ятаю, коли у мене не було джойстика, я проходив “порти” Resident Evil 4 і DMC 3 виключно на клавіатурі. Це не просто загартувало мій дух, а й спонукало знайти підробіток, щоб нарешті зібрати гроші на геймпад 🙂
Найкращі виробники геймпадів для ПК
Microsoft і Sony — два очевидних фаворити. Їхні джойстики відрізняються високою якістю збірки та точністю реакції на команди. Без “мертвих зон”, тактильна віддача просто топ. А от контролер Nintendo Pro трохи відстає від них, хоча б через те, що у нього звичайні кнопки замість курків.
SteelSeries і Razer також тримають марку. Їхні джойстики мають форму, яка може нагадувати Xbox або Sony. Стіки аж ніяк не гірші, але іноді трапляється, що “мертві зони” дають про себе знати. Буває й так, що з новими оновленнями вони пропадають.
Більш доступні варіанти — Logitech і Canyon. Їх можна розглядати на роль “першого геймпада”, якщо не хочеш витрачати багато коштів. Та й китайські ноунейми типу Speedlink або iPega також пропонують цікаві доступні альтернативи для невибагливих геймерів.