Програмісти та веб-розробники частіше віддають перевагу ноутбукам замість настільних комп’ютерів, щоб не прив’язувати себе до робочого місця. Чудово мати робочий інструмент завжди під рукою, під час подорожі, в довгій дорозі або зручному ліжку. Проте, на відміну від персональних комп’ютерів, ноутбуки часто менш продуктивні (за продуктивність рівня ПК доведеться заплатити значно більше), схильні до перегрівання і частих поломок.
Крім того, у багатьох із них дуже незручна клавіатура. Тому варто підходити особливо відповідально до питання про те, який ноутбук обрати і купити для програмування.
Розглянемо всі аспекти вибору і надамо рейтинг найкращих ноутбуків для програміста. Буде широкий розмах цін, оскільки фінансові можливості у всіх різні. Тим не менше, кожна модель, наведена тут, є однією з найкращих у своєму сегменті, на думку фахівців та користувачів. Принцип відбору та сам рейтинг — трохи нижче, а поки що сформуємо перелік основних вимог.
Який ноутбук обрати для програміста?
Одне з поширених помилкових уявлень: “написання коду і набір тексту в Word однаково навантажують на комп’ютер”. Все зовсім не так. Професійному програмісту доводиться не тільки ламати голову над написанням коду, а й запускати різні засоби розробки та віртуальні машини, відкривати безліч вкладок у браузері і т.д.
При виборі найкращого ноутбука для програмування у 2025 році першим критерієм для вас повинен бути потужний процесор (звертайте увагу на серію, покоління, тактові частоти, кількість ядер і потоки) і великий обсяг оперативної пам’яті (від 16 ГБ).
Беріть до уваги не лише чисту потужність. Зручність клавіатури і розмір дисплея не менш важливі, якщо ви пишете код на ноутбуці. Від клавіш вимагається великий хід, відчутний відгук і якомога більша відстань між ними. Робота не стає продуктивнішою, коли ви ненароком зачіпаєте сусідню клавішу або через слабкий відгук клавіш постійно пропускаєте потрібні символи.
Якщо розмір дисплея змушує пильно придивлятися до маленького шрифту, то проблеми з зором не за горами. Проте з іншого боку, світ стає більш мобільним, і тягати за собою величезну 17-дюймову машину не завжди зручно. Тому в рейтингу фігурують моделі від 14 дюймів і вище.
Останній критерій — ціна. Ультрабюджетні ноутбуки до 20 000 грн для програмування не підходять. Виключення — варіанти б/в у хорошому стані і з потужним “залізом”. Програмісти зазвичай цінують час і не можуть витрачати по 5-10 секунд на запуск одного браузера. З іншого боку, чи є сенс витрачати велику суму (від $3000 і більше) на high-end-машину?
Мінімальні та рекомендовані вимоги до ноутбука для програмування
Мінімальні вимоги до ноутбука для програміста в 2025:
- Мала вага та компактні розміри — для зручного транспортування та мобільності;
- Акумулятор — відносно потужний, який забезпечить хоча б 6 годин активної роботи без підзарядки, що особливо важливо в дорозі та під час блекаутів;
- Процесор — щонайменше 4-ядерний Intel Core i5 12-го покоління або 6-ядерний AMD Ryzen 5 серії 7000;
- Оперативна пам’ять — мінімум 16 ГБ для багатозадачності та комфортної роботи з IDE та віртуальними машинами;
- Клавіатура — зручна, повнорозмірна з цифровим блоком для ефективної роботи з великим обсягом коду.
Рекомендовані вимоги до ноутбука для програміста в 2025 році:
- Клавіатура — повнорозмірна, з підсвіткою та високим ходом клавіш для меншої втоми під час тривалої роботи;
- Дисплей — діагональ 15,6–17 дюймів (для роботи вдома) та 14 дюймів для частої роботи в дорозі;
- Процесор — останні моделі AMD Ryzen 7/9 або Intel Core i7/i9/Ultra останніх поколінь з високою частотою ядра;
- Накопичувач — SSD NVMe з високою швидкістю читання/запису даних (не менше 2500 МБ/с) та об’ємом від 1 ТБ для зберігання великих проектів;
- Оперативна пам’ять — 32 ГБ або більше для одночасної роботи, наприклад, з віртуальними машинами, контейнерами Docker та важкими IDE;
- Операційна система — macOS або дистрибутив Linux (наприклад, Ubuntu або Fedora), які краще підходять для веб-розробки та мають більшу сумісність з інструментами для розробки, ніж Windows.
Що краще обрати для роботи з PHP, Python, HTML, MySQL, JavaScript і CSS?
Для роботи з цими мовами програмування і веб-технологіями вимоги до ноутбука можуть варіюватися залежно від специфіки використання цих мов.
PHP та Python
Для розробки на PHP та Python основні вимоги до ноутбука зводяться до стабільної роботи з текстовими редакторами, інтегрованими середовищами розробки (IDE), та локальними веб-серверами (наприклад, Apache, Nginx або локальні сервери для Python). Важливою є достатня потужність процесора для одночасного запуску декількох інструментів розробки та тестування. Враховуючи потребу у багатозадачності, рекомендовано мати:
- мінімум 4-ядерний Intel Core i5 або AMD Ryzen 5
- 16 ГБ для роботи з кількома IDE та запуску веб-серверів
- SSD для швидкого доступу до файлів проектів та баз даних
Linux/macOS мають кращу сумісність з багатьма інструментами розробки та серверними налаштуваннями. Linux — найбільш поширена ОС для веб-серверів, а macOS побудована на базі UNIX, подібно до Linux.
HTML, CSS, JavaScript
Це основні мови для фронтенд-розробки, які зазвичай не вимагають великої потужності від ноутбука. Вони обробляються безпосередньо браузерами, і більшість сучасних браузерів добре оптимізовані для швидкої роботи. Основні вимоги:
- навіть Intel Core i3 або AMD Ryzen 3 буде достатньо для базових задач. Однак якщо ви використовуєте складні фронтенд-фреймворки (React, Angular, Vue), рекомендовано мати Intel Core i5 або Ryzen 5;
- мінімум 8 ГБ для комфортної роботи, але збільшений обсяг в 16 ГБ буде оптимальним для роботи з великими проектами чи використання декількох браузерів одночасно;
- інтегрована відеокарта буде достатньою для більшості задач, але рекомендуємо звернути увагу на процесори Intel Core i7, де використовується непогана «інтегряшка» Iris XE Graphics 96EU;
- рекомендовано обирати екран мінімум 15.6’ з роздільною здатністю Full HD або вище для кращої видимості коду та елементів сторінки.
MySQL
MySQL — це система управління базами даних, яка зазвичай запускається на сервері, а не на самому ноутбуці. Однак для локальної розробки та тестування вам знадобиться встановлений сервер баз даних. Вимоги до ноутбука аналогічні до попереднього пункту.
Який ноутбук краще купити для програмування в C, C++?
Мови програмування C і C++ мають деякі особливості, які можуть вимагати потужнішого обладнання.
C і C++ є компільованими мовами — весь вихідний код потрібно перекласти в машинний код за допомогою компілятора. Процес компіляції може бути досить тривалим. Потужний процесор (наприклад, Intel Core i7/i9 13/14-го покоління, або AMD Ryzen 7/9 серії 7000/8000) значно скоротить час компіляції, запропонувавши багатопоточність для паралельної обробки файлів.
Проекти на C і C++ часто мають велику кількість кодів, модулів, залежностей і сторонніх бібліотек, які потребують значного обсягу оперативної пам’яті. Наявність достатньої кількості оперативної пам’яті (32 ГБ) дозволяє розробнику одночасно відкривати великі файли, працювати в інтегрованих середовищах розробки (IDE), запускати емулятори та виконувати інші завдання.
Для C і C++ є потужні інструменти для налагодження (дебаггери) та аналізу продуктивності: Valgrind, GDB, профайлер Intel VTune тощо. Ці інструменти можуть бути вимогливими до ресурсів. IDE для C/C++ (Visual Studio, CLion, Qt Creator) також потребують більше ресурсів, ніж звичайні текстові редактори.
Основні вимоги та параметри для розробників ігор і додатків
- Розробка ігор в Unity, Unreal Engine або іншому графічно інтенсивному середовищі потребує потужної графіки для роботи з 3D-моделями, текстурами, шейдерами та анімацією. Такі завдання вимагають обчислювальних ресурсів для рендерингу сцен в реальному часі, тому критично важливо мати дискретну відеокарту з достатньою кількістю відеопам’яті (не менше 6-8 ГБ GDDR6(X).
RTX 4060 або ж AMD Radeon RX 6600 XT (і вище) підійдуть (хоча Radeon більше про ігри, ніж про роботу). - Розробка ігор та додатків часто вимагає компіляції великого обсягу коду, запуску емуляторів, віртуальних машин, обробки складної логіки. Це може займати багато часу на слабкому процесорі. Сучасні процесори з великою кількістю ядер і високими тактовими частотами дозволяють компілювати код значно швидше, а також ефективно працювати з паралельними завданнями, що особливо важливо при роботі з Android Studio, Unity чи іншими важкими IDE.
Знову ж таки радимо 8-ядерний Intel Core i7/i9 (13-го чи 14-го покоління) або AMD Ryzen 7/9. - Якщо ви працюєте з великими проектами, використовуєте декілька емуляторів для тестування різних конфігурацій пристроїв або одночасно працюєте з іншими графічними програмами (наприклад, Adobe Photoshop або Blender), більший обсяг оперативної пам’яті дозволить уникнути лагів і швидше переключатися між задачами. Мінімум 16 ГБ, бажано 32 ГБ і навіть більше.
- Великі проекти, наприклад, ігри, можуть займати значну кількість дискового простору. Тому потрібен SSD NVMe від 1 ТБ.
- Шукайте екран з роздільною здатністю не менше 1920×1080 (Full HD), а краще 2К QHD чи навіть 4K (3840×2160) з широким охопленням кольорів (100%+ sRGB/Adobe RGB). Також переконайтесь, що параметр відхилення Delta E (позначає точність передачі кольорів) менший за 2. Рекомендована діагональ — 16-18 дюймів.
- Непогано, коли ноутбук має порти DisplayPort або Thunderbolt для підключення додаткових моніторів, а також достатню кількість USB-портів для периферійних пристроїв.
Топ-10 ноутбуків для програмування 2025
При формуванні рейтингу ноутбуків для програмування в першу чергу було враховано власний досвід написання коду, а також численні огляди та тести від авторитетних ресурсів: Rtings, Notebookcheck, Nanoreview, Laptopmedia, Technical City, PCMag, Club386 та інших. Відгуки реальних власників на торгових майданчиках також не залишились без уваги, це дозволило отримати краще уявлення про сильні і слабкі сторони пристроїв.
UPD: Оновлення, осінь 2024. Рейтинг повністю перероблено і актуалізовано.
Категорія | Позиція | Модель | Характеристики | Оцінка Tech.Rate | |
---|---|---|---|---|---|
Найкращі бюджетні до 30 000 грн | 10. | 15.6" IPS 60 Гц; Intel Core i5-13420H; 16/512 ГБ; Intel UHD Graphics Xe G4 48EUs | |||
9. | 16" IPS 120 Гц; Intel Core i5-13500H; 16/512 ГБ; Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs | ||||
Для більшості завдань програміста (до 40 000 грн) | 8. | 17.3" (1920x1080) IPS 144 Гц; Intel Core i5-12500H; 16/512 ГБ; NVIDIA GeForce RTX 4060 8 ГБ GDDR6 | |||
7. | 16" (1920x1200) IPS 60 Гц; Intel Core Ultra 7 155H; 16/1024 ГБ; інтегрована Intel Arc | ||||
6. | 16" (1920x1200) IPS 165 Гц; AMD Ryzen 7 7735HS; 16/512 ГБ; AMD Radeon RX 7600S 8 ГБ GDDR6 | ||||
Середній клас — топ ціна/якість | 5. | 14" (1920x1200) IPS 60 Гц; AMD Ryzen 5 PRO 7640HS; 16/512 ГБ; інтегрована AMD Radeon 760M | |||
4. | 16.1" (1920x1080) IPS 144 Гц; AMD Ryzen 7 8845HS; 16/512 ГБ; NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ GDDR6 | ||||
Люкс-клас — топові | 3. | 16" (2560x1600) IPS 240 Гц; Intel Core i9 14900HX; 16/1024 ГБ; NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ GDDR6 | |||
2. | 16" (3200x2000) OLED 120 Гц сенсорний; Intel Core i9 13905H; 32/2048 ГБ; NVIDIA GeForce RTX 4080 12 ГБ GDDR6 | ||||
1. | 16.2" miniLED 120 Гц; Apple M3 Pro; 18/512 ГБ; інтегрована Apple M3 Pro 18-Core |
Найкращі бюджетні ноутбуки для програмістів — до 30 000 грн
10 Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8
- Екран: 15.6″ (1920×1080) IPS, 60 Гц
- Процесор: Intel Core i5-13420H (8 ядер, 1.5-4.6 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ (4800 МГц) / 512 ГБ
- Відеокарта: Intel UHD Graphics Xe G4 48EUs
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6, BT 5.2, 2xUSB 3.2 Gen1, USB Type-C 3.2 Gen1, HDMI v1.4, картрідер, Ethernet
- Попередньо встановлена ОС: без ОС
- Акумулятор (заявлено): 8 год (47 Вт*год)
- Особливості: антивідблискове покриття, підтримка Alternate Mode, швидка зарядка
- Габарити (ШхГхТ): 359x235x18 мм
- Вага: 1.62 кг
- Орієнтовна вартість: 26 000 грн.
- Потужний чіп із приставкою H
- 16 Гб оперативної пам'яті за доступним прайсом
- Набір модулів і портів
- Компактний корпус для такої діагоналі
- Легкий у перенесенні
- Матове покриття захищає від відблисків
- Мало конкурентів із таким оснащенням та цінником
- Посередній дисплей
- Примітивний тачпад
- Простенька графіка Intel UHD Graphics Xe G4 48EUs
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 — це чудовий бюджетний вибір для програмістів. Пропонує потужні характеристики за доступну ціну — всього близько 26 000 грн.
З процесором Intel Core i5-13420H (8 ядер, до 4.6 ГГц) цей ноутбук легко впорається з багатозадачністю. Ви можете одночасно працювати з великими проектами у Visual Studio Code, запускаєте Docker-контейнери для локальної розробки або кілька віртуальних машин для тестування різних середовищ. Висока тактова частота забезпечує швидке компілювання коду, відповідно, зменшує час очікування та підвищує вашу продуктивність.
16 ГБ оперативної пам’яті DDR4 на частоті 4800 МГц також достатньо для роботи з великими базами даних, запуску кількох інстанцій IDE та одночасної роботи з іншими вимогливими додатками.
Великий IPS-дисплей підходить для розробки з кількома відкритими вікнами. Антивідблискове покриття допоможе зберегти комфорт під час роботи в яскравих приміщеннях або на свіжому повітрі.
Ще одна істотна перевага — це його компактність та легкість. Вага 1.62 кг і товщина лише 18 мм — чудовий вибір для тих, хто працює на ходу. І водночас не приносимо в жертву діагональ дисплея.
З бездротовими інтерфейсами Wi-Fi 6 і Bluetooth 5.2 ви отримаєте швидке та стабільне підключення до Інтернету та периферії. А ще тут є 2 порти USB 3.2 Gen1 і один USB Type-C 3.2 Gen1.
Зверніть увагу, що цей ноутбук продається без попередньо встановленої ОС. Ви можете самостійно встановити будь-яку операційну систему, якій віддаєте перевагу: Windows, Linux, чи навіть обидві. Хоча не всі хочуть з цим гратись.
Dell Inspiron 15 3530 — чудова альтернатива для програмістів, яка має деякі унікальні переваги. Цей ноутбук оснащений енергоефективним процесором Intel Core i7-1355U і кращою графічною картою Intel Iris Xe Graphics G7 96EUs, яка має 96 обчислювальних ядер. Вона дозволяє швидше виконувати візуально інтенсивні завдання: редагування фото та відео, робота з векторною графікою чи запуск програм з вимогливими інтерфейсами. Це також стане в пригоді для фронтенд-розробників, які працюють з графічними елементами та анімацією. З вагою лише 1.7 кг його також легко носити з собою. Плюс Inspiron 15 3530 має вже встановлену операційну систему, що спростить процес налаштування після купівлі.
09 Xiaomi Redmi Book 16 2024
- Екран: 16″ (2880×1800) IPS, 120 Гц
- Процесор: Intel Core i5-13500H (12 ядер, 1.9-4.7 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ (6400 МГц) / 512 ГБ
- Відеокарта: Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6, BT 5.2, 2xUSB 3.2 Gen1, USB4, USB 2.0, HDMI v2.1, кардрідер, Thunderbolt 4
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Home
- Акумулятор (заявлено): максимум 16 год (72 Вт*год)
- Особливості: HDR10, Dolby Vision, Dolby Atmos, сканер відбитків пальців, біле підсвічування клавіатури, матовий, USB4, швидка зарядка, хороший sRGB, DDR5
- Габарити (ШхГхТ): 355x249x16 мм
- Вага: 1.68 кг
- Орієнтовна вартість: 30 500 грн.
- Виправдана ціна за феноменальні характеристики
- Потужний процесор з приставкою H (12 ядер
- до 4.7 ГГц)
- 16 ГБ оперативної пам'яті DDR5 з підвищеною частотою 6400 МГц
- 16-дюймовий дисплей з роздільною здатністю 1800p і точною передачею кольорів
- Частота оновлення 120 Гц
- Вбудований сканер відбитків пальців
- Підсвітка клавіатури
- Підтримка сучасних інтерфейсів Wi-Fi 6 / USB4 / Thunderbolt 4 / HDMI 2.1
- Легка вага (1.68 кг) і компактні розміри (16 мм товщина)
- Тривала автономність
- Немає цифрового блоку клавіш (!)
- Не для вимогливих графічних задач
- Може нагріватися під час тривалих навантажень
- Повільна зарядка (100W)
Xiaomi Redmi Book 16 2024 поєднує в собі потужність, функціональність і доступну ціну. Давайте розглянемо, чому цей ноутбук може стати найкращим другом для програміста у світі коду та дебагу…
Процесор Intel Core i5-13500H із 12 ядрами та частотою до 4.7 ГГц забезпечує блискавичну продуктивність. Він справляється з важкими задачами: компіляція великих проєктів, одночасний запуск декількох інстанцій IDE, робота з віртуальними машинами. Ви зможете швидко та без лагів працювати з Python, Java, C++, JavaScript та ін.
16 ГБ DDR5 з частотою 6400 МГц — непоганий обсяг оперативної пам’яті для програміста будь-якого рівня. Ви зможете одночасно утримувати відкритими декілька IDE, тестувати додатки в різних браузерах і працювати з важкими базами даних.
16-дюймовий екран з високою чіткістю 2880×1800 і частотою оновлення 120 Гц дасть можливість розміщувати декілька робочих вікон. Додайте до цього непогану яскравість в 420 кд/м2 (у конкурентів максимум 250-300 кд/м2), точність кольору Delta E≈0,5 і покриття 100% sRGB, і ви отримаєте ідеальний дисплей для тих, хто працює з графічними інтерфейсами. А також для тих, хто любить робити часті код-рев’ю на яскравому сонці або у затишному коворкінгу.
Вбудований сканер відбитків пальців забезпечує швидкий і безпечний вхід у систему. Тепер не потрібно вводити паролі щоразу — просто один дотик, і ви готові до роботи. Біла підсвітка клавіатури стане в нагоді для нічних сесій або роботи у приміщеннях з поганим освітленням.
Завдяки інтерфейсам Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB4, Thunderbolt 4, HDMI 2.1 і кардрідеру, цей ноутбук дозволяє підключати все необхідне: зовнішні монітори, додаткову периферію, швидкісні накопичувачі та інші зовнішні гаджети.
При вазі всього 1.68 кг і товщині 16 мм цей лептоп легко носити з собою. Ідеально для тих, хто працює у русі або любить змінювати місце роботи. Акумулятор 72 Вт*год на папері забезпечує до 16 годин роботи, хоча в реальності показники будуть значно скромнішими.
У даному ціновому сегменті знайти ще один тонкий і легкий ноутбук з таким співвідношенням ціни та характеристик практично неможливо.
HP 17-cn4000 — також гідний варіант для програмістів, який варто розглянути, якщо ви цінуєте великий екран. Тут величезний як для ноутбука 17.3-дюймовий дисплей, але з меншою роздільною здатністю 1920x1080. Процесор Intel Core i5-120U з базовою частотою 0.9 ГГц підходить для базових завдань програмування, веб-розробки та роботи з документами, але він далеко не рекордсмен на ринку. Зате знову маємо 16 ГБ оперативної пам’яті. Врахуйте, що цей лаптоп важить 2.08 кг — менш портативний у порівнянні з Redmibook.
Найкращі недорогі ноутбуки для більшості завдань програміста (до 40 000 грн)
08 Gigabyte G7 KF
- Екран: 17.3″ (1920×1080) IPS, 144 Гц
- Процесор: Intel Core i5-12500H (12 ядер, 1.8-4.5 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ (3200 МГц) / 512 ГБ
- Відеокарта: NVIDIA GeForce RTX 4060 8 ГБ GDDR6
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6E, BT 5.2, 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB C 3.2 Gen2, 1xUSB 2.0, HDMI v2.1, miniDisplayPort v1.4, кардрідер microSD, Ethernet RJ-45
- Попередньо встановлена ОС: без ОС
- Акумулятор (заявлено): 54 Вт*год (3510 мА*год)
- Особливості: DTS X Ultra, RGB підсвічування клавіатури, підтримка VR
- Габарити (ШхГхТ): 397x262x25 мм
- Вага: 2.53 кг
- Орієнтовна вартість: 40 000 грн
- Потужний процесор (12 ядер / 16 потоків)
- Відеокарта GeForce RTX 4060 з 3072 CUDA-ядрами
- Висока частота оновлення екрану 144 Гц
- Відмінне співвідношення ціни та продуктивності
- Міцна конструкція і стійка клавіатура з підсвіткою
- Великий екран 17.3 дюйма
- Порти HDMI v2.1 і miniDisplayPort v1.4
- Обмежений TDP відеокарти — лише 75 Вт
- Посередня яскравість екрану (близько 300 ніт)
- Обмежена автономність з батареєю 54 Вт-год
- Відсутність опції розширення ОЗП
- Великі розміри і вага
Gigabyte G5 2023 — чудовий вибір не тільки для геймерів, а й для програмістів, які шукають потужну робочу “лошадку” за доступною ціною.
На борту у Gigabyte G5 2023 встановлено процесор Intel Core i5-12500H на базі архітектури Alder Lake. 12 ядер (4 продуктивних P-ядра та 8 ефективних E-ядер) та 16 потоків забезпечують чудову обчислювальну потужність: від компіляції великих проєктів до одночасного запуску віртуальних машин або середовищ розробки. Якщо ви працюєте з Docker, Kubernetes чи IDE з численними плагінами, цей процесор буде вашим надійним помічником.
Ноутбук оснащено GeForce RTX 4060 від Nvidia з 3072 CUDA-ядрами. Це не тільки потужна графічна карта для ігор, а й чудовий інструмент для програмістів, які займаються розробкою графічних застосунків, ігор або AI. RTX 4060 стане в нагоді розробникам, які працюють з Unity, Unreal Engine тощо. Якщо ви програміст, який любить грати у вільний час: Assassin’s Creed Valhalla — 88 FPS при надвисокій якості, Cyberpunk 2077 з активованим DLSS — 74 FPS…
Великий екран 17.3 дюйма FHD має частоту 144 Гц для плавного відображення контенту. Максимальна яскравість — близько 300 ніт. Так, він не найяскравіший, зате не відблискує на сонці.
Ноутбук має міцну конструкцію, яка не гнеться. Клавіатура також витримує інтенсивні натискання без будь-яких деформацій або скрипів.
З батареєю на 54 Вт-год ноутбук забезпечить вам кілька годин роботи в автономному режимі. Так, це аж ніяк не рекордний показник.
За свою ціну лаптоп пропонує відмінне співвідношення ціни та продуктивності. Здатен змагатися на рівних з такими конкурентами, як MSI Cyborg або Asus TUF Gaming A15, і має над ними свої унікальні переваги.
Gigabyte G5 MF 2024 — новіша модель з потужнішим процесором (Intel Core i7-13620H), який буде краще справлятися з інтенсивними обчислювальними завданнями. Проте у G5 MF 2024 використовується графіка RTX 4050, яка значно менш ефективна у порівнянні з RTX 4060.
07 Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9
- Екран: 16″ (1920×1200) IPS, 60 Гц, 300 ніт
- Процесор: Intel Core Ultra 7 155H (16 ядер
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ LPDDR5X (5200 МГц) / 1024 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: інтегрована Intel Arc (8 ядер)
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2, 2xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB C 3.2 Gen1, HDMI v1.4b, кардрідер microSD
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Home
- Акумулятор (заявлено): 57 Вт*год, швидка зарядка (15 хв для 2 годин роботи)
- Особливості: антивідблискове покриття, сканер відбитків пальців, стандарт захисту MIL-STD-810
- Габарити (ШхГхТ): 356x251x17 мм
- Вага: 1.9 кг
- Орієнтовна вартість: 37 000 грн
- Процесор покоління Core Ultra (7) за доступну ціну
- Гідна інтегрована графіка
- Варіанти корпусу з металу і пластику
- Тонкий корпус (лише 17 мм)
- Тривала автономна робота
- Надійна якість збірки та відмінна ергономіка
- Матове покриття дисплея
- Вентилятор залишається безшумним при повсякденному використанні
- Пристойний звук
- Відсутня вбудована підтримка Thunderbolt
- Посередня графічна продуктивність
- Середні характеристики дисплея IPS
- Немає можливості апгрейду ОЗП
- Неглибока клавіатура
Lenovo IdeaPad Slim 5 16 — це чудовий базовий ноутбук для програмістів. Є вибір між пластиковим або металевим корпусом. Якщо хочете зекономити, можете взяти пластиковий варіант, який трохи тонший та легший. Проте метал — це метал…
Дисплей показує яскравість 300 ніт, чого може бути замало для роботи на відкритому сонці. Але є і гарна новина: жодного мерехтіння ШІМ, хороший варіант для тривалих робочих сесій.
Під «капотом» — потужний процесор останнього покоління Core Ultra 7 155H. Він впорається з будь-якими задачами програміста — від компіляції коду до роботи з великими базами даних, віртуальних машин, загалом багатозадачних операцій. У поєднанні з графікою Arc 8-Cores ноутбук може згодитись для редагування відео та легкого геймінгу.
Твердотільний SSD забезпечує швидкість передачі до 4500 МБ/с, що дозволяє швидко завантажувати операційну систему та програми. Акумулятор працює до 26 годин у режимі очікування і до 12 годин веб-серфінгу. Заряджається до 100% трохи більше ніж за 90 хвилин.
Отже, IdeaPad Slim 5 16 насамперед підійде тим, хто хоче отримати великий 16-дюймовий екран і передовий процесор без зайвих витрат. Тут немає преміум-функцій типу OLED-дисплея чи Wi-Fi 7, зате є чудовий баланс між ціною і продуктивністю для програмування.
Як альтернативу можна розглянути Lenovo LOQ 15IRX9. Він оснащений процесором попереднього покоління Core i5-13450HX, але має відносно потужну дискретну відеокарту RTX 4050 105W. А тому краще підійде для розробників, які працюють з графічно вимогливими додатками або займаються розробкою ігор. Однак варто врахувати, що ноутбук має менше оперативної пам’яті — 12 ГБ, і важить більше — 2.4 кг.
06 Asus TUF Gaming A16 Advantage Edition
- Екран: 16″ (1920×1200) IPS, 165 Гц
- Процесор: AMD Ryzen 7 7735HS (8 ядер, 3.2-4.75 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ DDR5 (4800 МГц) / 512 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: AMD Radeon RX 7600S 8 ГБ GDDR6
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6, BT 5.3, 2xUSB 3.2 Gen1, 1xUSB Type-C 3.2 Gen2, 1xUSB 4, HDMI v2.1, кардрідер, Ethernet (RJ-45, 1 Гбіт/сек), 3.5 мм аудіо
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Home
- Акумулятор (заявлено): 90 Вт*год (5845 мА*год), швидка зарядка (50% за 30 хв)
- Особливості: біле підсвічування клавіатури, Advanced Optimus, стандарт захисту MIL-STD-810, хороший sRGB, USB4, хороший NTSC
- Габарити (ШхГхТ): 355x252x22 мм
- Вага: 2.2 кг
- Орієнтовна вартість: 40 000 грн
- Міцна конструкція
- Тривала автономність батареї — до 13 годин
- Потужний процесор і дискретна відеокарта
- Витягнутий екран (16:10) для кращої багатозадачності
- Частота оновлення до 165 Гц
- Простора клавіатура та першокласний тачпад
- Подача живлення через USB-C (100 Вт)
- Доступний вільний слот для M.2 + можна апгрейднути ОЗП
- Невисока яскравість дисплея
- Слабка веб-камера 720p
- Високий рівень нагрівання та шуму
- Хотілося б більшу швидкість бездротового зв'язку (WLAN)
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition (2023) — монстр із середнього сегменту, і не лише для геймерів! Якщо ви програміст і шукаєте потужну робочу машину, цей ноутбук точно заслуговує на вашу увагу.
Цей ноутбук повністю побудований на базі AMD. Можна обрати між процесорами AMD Ryzen 7 7735HS або Ryzen 9 7940HS. Обидва мають високу продуктивність і багатоядерність, що корисно для компіляції коду, роботи з віртуальними машинами або паралельної обробки даних. У поєднанні з дискретною відеокартою AMD Radeon RX 7600S чи RX 7700S, цей ноутбук може впоратися навіть із складними графічними завданнями. Продуктивність стабільна, і хоча клавіатура може трохи нагріватися, це не заважає комфортній роботі.
У нашій конфігурації отримуємо 16-дюймовий FHD+ IPS-дисплей з частотою 165 Гц (є варіант QHD+ 240 Гц, повне покриття DCI P3).
Повнорозмірна клавіатура з Numpad — не доведеться жертвувати зручністю заради мобільності. Клавіші мають приємний хід, зменшують втому під час довгих сесій кодингу.
Великий акумулятор на 90 Вт·год забезпечить тривалий час роботи без підзарядки — більше 9 годин відтворення відео та майже 13 годин перегляду веб-сторінок (за тестами Rtings).
Оперативну пам’ять і накопичувач можна апгрейднути самостійно. Нечасте явище у сучасних ноутбуках.
Ноутбук оснащений портами USB4 і HDMI 2.1. Це відкриває можливості для підключення зовнішніх моніторів з високою роздільною здатністю, швидких зовнішніх накопичувачів та іншої периферії.
Варто зазначити, що веб-камера має роздільну здатність лише 720p, і якість зображення може бути не найкращою для відеоконференцій. Також це не найлегший варіант в рейтингу — більше 2 кг.
ASUS TUF Gaming F15 — чудова альтернатива для тих, хто не довіряє AMD, з Intel Core i7-13620H. GeForce RTX 4060 дозволяє працювати з графічно інтенсивним софтом. У нього ширший екран (16:9 проти 16:10) і немає попередньо встановленої ОС. Коштує навіть дорожче, через що виглядає менш вигідним.
Середній клас — топ ціна/якість
05 HP ZBook Firefly 14 G10A
- Екран: 14″ (1920×1200) IPS, 60 Гц, 400 ніт
- Процесор: AMD Ryzen 5 PRO 7640HS (6 ядер, 4.3-5 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ DDR5 (5600 МГц), максимально — 64 ГБ / 512 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: інтегрована AMD Radeon 760M
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3, 2xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB4, Thunderbolt 4, HDMI v2.0b
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Pro
- Акумулятор (заявлено): 51 Вт*год (4431 мАгод), швидка зарядка (50% за 30 хв), до 15.75 год
- Особливості: біле підсвічування клавіатури, сканер відбитків пальців, FaceID, захист клавіатури від вологи, MIL-STD-810, акустика Bang & Olufsen
- Габарити (ШхГхТ): 316x224x19 мм
- Вага: 1.4 кг
- Орієнтовна вартість: 66 000 грн
- Процесор із продуктивним вбудованим графічним ядром
- Міцний і надійний ультра-компактний корпус
- Відмінний час автономної роботи (низьке споживання енергії)
- Сучасні інтерфейси (включно з Thunderbolt 4 і USB4)
- Захист веб-камери затвором
- Зручна клавіатура та сенсорна панель
- Іноді чути шум від котушок
- Все ще не повноцінна робоча станція
- Якість дисплея далека від флагманської (плюс стандартна частота оновлення)
Якщо ви активний програміст, який завжди в русі, любите працювати не лише вдома, а й у кафе, коворкінгах чи під час подорожей, то це один з найкращих компактних ноутбуків, потужний і захищений.
Тестовий зразок хоч і не дотягнув до заявленої яскравості в 400 кд/м², але показав солідні 367 кд/м². Це гарний показник, який забезпечить комфортну роботу в різних умовах освітлення. До того ж мерехтіння екрану ШІМ не виявлено, що зменшує навантаження на очі під час довгих сесій кодингу.
Процесор демонструє високу продуктивність у тестах. Так, Ryzen 5 7640HS (без приставки Pro) у Lenovo LOQ трохи швидший, ніж AMD Ryzen 5 PRO 7640HS, проте один із головних конкурентів від Intel — Core i7-1360P — відстає в тестах Cinebench через менш стабільну продуктивність. Тобто цей процесор чудово впорається з компіляцією складних проектів, запуском віртуальних машин та одночасною роботою з кількома IDE.
Однією з найбільших переваг Firefly 14 є відносно швидка інтегрована GPU Radeon 760M. Незважаючи на 512 шейдерних блоків проти 768 у Radeon 780M, вона перевершує аналог від Intel — Iris Xe Graphics — у більшості сценаріїв. Це завдяки кращим графічним драйверам AMD, особливо щодо підтримки софту та ігор.
Firefly 14 придатний для користувачів, чутливих до шуму, особливо під час виконання простих завдань. Під навантаженням рівень шуму сягає 45-46 дБ(А), що хоч і помітно, але не критично.
Ноутбук демонструє вражаючий час автономної роботи завдяки низькому споживанню енергії. Незважаючи на те, що його батарея не найбільша серед конкурентів, він забезпечує хороші показники у своєму класі — приблизно 13 годин роботи в Інтернеті при яскравості 150 кд/м².
Потужне апаратне забезпечення упаковане в елегантний, міцний і високоякісний корпус, який може похвалитися ступенем захисту MIL-STD-810 та сучасними інтерфейсами: Thunderbolt 4, HDMI v2.0b, USB 4. Дізнайтесь, чи потрібен вам порт Thunderbolt.
З іншого боку, якщо вам потрібен більший екран для багатозадачності та роботи з графікою, розгляньте HP ZBook Firefly 16 G11. Він оснащений 16-дюймовим дисплеєм і новітніми процесорами на вибір: Core Ultra 5 / Core Ultra 7, 125H - 165U.
04 HP Victus 16-s1000
- Екран: 16.1″ (1920×1080) IPS, 144 Гц, 300 ніт
- Процесор: AMD Ryzen 7 8845HS (8 ядер, 3.8-5.1 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ DDR5 (5600 МГц), макс. 32 ГБ / 512 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: дискретна NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ GDDR6, підтримка VR
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3, 3xUSB 3.2 Gen1, 1xUSB C 3.2 Gen1, HDMI v2.1, LAN (RJ-45, 1 Гбіт/сек)
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Home
- Акумулятор (заявлено): 70 Вт*год, швидка зарядка (50% за 30 хв), до 8 год
- Особливості: RGB підсвічування клавіатури, аудіодекодери DTS X Ultra
- Габарити (ШхГхТ): 369x259x24 мм
- Вага: 2.31 кг
- Орієнтовна вартість: 53 500 грн
- Приваблива ціна
- Стабільно висока продуктивність центрального і графічного процесора
- Дисплей з частотою оновлення 144 Гц
- Відносно тривала робота батареї
- Дісйно швидка зарядка
- Наявність сучасного порту HDMI v2.1
- Можливість модернізації
- Стильний дизайн
- Корпус міг би бути виготовлений з більш якісних матеріалів
- Високі температури під навантаженням
- Немає Thunderbolt 4
Шукаєте потужний ноутбук для програмування, який не розорить ваш бюджет? Серія HP Victus 16 — це доступніша альтернатива для висококласних HP Omen. Втім, різниця в потужності не захмарна.
Під капотом у HP Victus 16 — AMD Ryzen 7 8845HS — процесор так би мовити «нової ери продуктивності». Забезпечує неймовірну швидкість для будь-яких задач: від компіляції складного коду до запуску віртуальних машин. DDR5 — останній стандарт оперативної пам’яті. Її збільшена пропускна здатність підвищує загальну продуктивність, якої ніколи не буває надто багато для досвідченого програміста.
А тепер про графіку. NVIDIA GeForce RTX 4070 — це практично необмежені FPS у нативному FullHD. Якщо ви займаєтесь розробкою ігор, 3D-моделюванням або машинним навчанням, ця відеокарта стане в нагоді.
Дисплей 1080p IPS з частотою 144 Гц може й не дуже яскравий, проте він має надтонку, майже невидиму рамку. Більший екран у меншій рамці — плюс до компактності.
До 8,5 годин веб-серфінгу через Wi-Fi — хороша автономність для такого «заліза». Потішить і відносно тиха робота вентиляторів.
HP Victus 16 також пропонує широкий вибір портів: 3x USB Type-A, 1x USB Type-C, HDMI, RJ45 і комбінований роз’єм для навушників/мікрофона.
І найголовніше — ціна. Трохи більше 50 000 грн за такий апарат — гідний привід для 4-ї позиції у нашому рейтингу. Не дивлячись на певні недоліки.
Люкс-клас — топові ноутбуки для складних завдань програміста чи розробника
03 Lenovo Legion 7 16IRX9
- Екран: 16″ (2560×1600) IPS, 240 Гц, 500 ніт, HDR10, Dolby Vision, DisplayHDR 400, NVIDIA G-Sync
- Процесор: Intel Core i9 14900HX (24 ядра, 1.6-5.8 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 16 ГБ DDR5 (5600 МГц) / 1024 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: дискретна NVIDIA GeForce RTX 4070 8 ГБ GDDR6, підтримка VR, Advanced Optimus
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3, 2xUSB 3.2 Gen1, 1xUSB C 3.2 Gen1, 1xUSB C 3.2 Gen2, 1xUSB4, Thunderbolt 4, HDMI v2.1, кардрідер SD
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Home
- Акумулятор (заявлено): 100 Вт*год, швидка зарядка (30% за 10 хв), до 8.7 год, Power Delivery 140 Вт
- Особливості: RGB для кожної кнопки, антивідблискове покриття, сканер відбитків пальців, акустика Harman
- Габарити (ШхГхТ): 358x263x20 мм
- Вага: 2.24 кг
- Орієнтовна вартість: 80 000 грн
- Міцний алюмінієвий корпус високої якості
- Широкий набір портів (включно з Thunderbolt 4)
- Висока продуктивність центрального і графічного процесорів
- Два слоти для оперативної пам'яті та два слоти для SSD
- 3.2K IPS-дисплей з частотою оновлення 120 Гц і точною передачею кольорів без мерехтіння ШІМ
- Хороша клавіатура з індивідуальною підсвіткою
- Підтримка Advanced Optimus
- Інтелектуальне регулювання шуму вентилятора за замовчуванням
- Гучне охолодження в іграх
- Відсутність Ethernet і Wi-Fi 7
- Певне (некритичне) нагрівання під час роботи під навантаженням
- Середня автономність
Нам уже неодноразово “кидали камінь в город”, мовляв, нащо включати до топу найкращих ноутбуків моделі з потужними відеокартами, які насправді не такі вже й потрібні для звичайного прогера? Окей, подумали ми, і цього разу на третій позиції зекономили на відеокарті. Lenovo Legion 7 16IRX9 — яскравий приклад того, де основний акцент поставлено на загальну потужність, а не на графічні можливості.
Процесор Core i9 14900HX — просто звір! Він забезпечує приріст продуктивності більш ніж на 50% порівняно з Core i7-13700HX у попередній моделі. Навіть у порівнянні з HP Omen Transcend 16, який має той самий процесор, наш Legion працює краще завдяки меншому тротлінгу.
Хоча ми й зекономили на відеокарті, RTX 4070 у цьому ноутбуці показує себе чудово: результати тестів на 15% вищі за середні показники для таких же GPU. А ще важливо: ми отримали найкращий екран серед усіх інших конфігурацій! Замість стандартних 300 ніт, 100% sRGB і 165 Гц, у нас 500 ніт яскравості, 240 Гц частота оновлення, і підтримка DisplayHDR 400.
Звісно, є деякі нюанси. Температура поверхні може бути трохи вищою, ніж у попередніх моделях: під час роботи клавіатура нагрівається до 40°C, порівняно з 36°C у минулорічній версії. Але не хвилюйтеся — загалом ноутбук залишається прохолодним під час тривалих робочих сесій та ігор.
Отже, якщо ви шукаєте ноутбук, де гроші вкладені в процесорну потужність і екран, а не в надмірну відеокарту, Lenovo Legion 7 16IRX9 — ваш вибір.
Як альтернативу можна відзначити Lenovo Legion 9 16IRX8 — справжнього монстра серед ноутбуків! У нього більш чіткий дисплей (3200x2000) з підсвіткою miniLED. Під капотом схожий ЦП — Intel Core i9-13980HX, відразу 32 ГБ DDR5 оперативної пам’яті з коробки. А з RTX 4090 ви можете займатися розробкою AI, машинним навчанням та іншими важкими проектами максимально продуктивно. Ціна такого задоволення — «лише» 200 000 грн.
02 Asus Zenbook Pro 16X OLED UX7602BZ
- Екран: 16″ (3200×2000) OLED, 120 Гц, сенсорний, 550 ніт, DisplayHDR 500 True Black, HDR10, Dolby Vision, сертифікація Pantone, TÜV Rheinland
- Процесор: Intel Core i9 13905H (14 ядер, 1.9-5.4 ГГц)
- Оперативна/постійна пам’ять: 32 ГБ LPDDR5X (5200 МГц) / 2048 ГБ SSD M.2 NVMe
- Відеокарта: дискретна NVIDIA GeForce RTX 4080 12 ГБ GDDR6, підтримка VR
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3, 1xUSB 3.2 Gen2, 2xUSB4, Thunderbolt 4, HDMI v2.1, кардрідер SD
- Попередньо встановлена ОС: Windows 11 Pro
- Акумулятор (заявлено): 96 Вт*год (8380 мАгод), макс. час роботи до 9 год
- Особливості: RGB-підсвічування клавіатури для кожної кнопки, сканер відбитків пальців і обличчя, акустика Harman Kardon, Dolby Atmos, підтримка стилусу
- Габарити (ШхГхТ): 355x251x18 мм
- Вага: 2.4 кг
- Орієнтовна вартість: 138 000 грн
- Значно потужніший за попередника
- Алюмінієвий корпус
- Відеокарта RTX 4080 з TGP 140 Вт
- Фірмова система охолодження AAS забезпечує прохолоду під навантаженнями
- OLED-екран 2К з частотою оновлення 120 Гц
- Охоплення простору кольорів DCI-P3 99.9%
- Підтримка Thunderbolt 4 і HDMI 2.1
- Велика кількість оперативної пам'яті
- Хороші динаміки
- Не найзручніші пристрої вводу
- Порти USB розташовані тільки з лівого боку
- Повільне керування живленням
Компанії Asus вдалося втиснути неймовірно потужну начинку в корпус товщиною лише 18 мм! Nvidia GeForce RTX 4080 з повноцінним TGP 140 Вт в настільки тонкому ноутбуці… Він не поступається в продуктивності ігровим ноутбукам з аналогічними конфігураціями.
Комбінація Core i9 13905H + 32 Гб оперативної пам’яті робить свою справу — все літає.
Оновили екран — тепер тут сенсорна OLED-матриця з частотою оновлення 120 Гц. Відкалібрована на заводі та пропонує повне охоплення DCI-P3. Підтримка стилуса Asus Pen 2.0 додає зручності в роботі з графікою, а контролер Asus Dial знадобиться для швидкого виклику функцій в редакторах коду чи графічних програмах.
Оновили алгоритми енергоспоживання, але вентилятори все ще залишаються трохи повільними — наче роздумують, чи варто вступати в дію. Це може призводити до значних втрат продуктивності. Проте навіть з цими дрібними нюансами Zenbook виглядає дуже гідно на фоні конкурентів, якими є Lenovo Legion Slim 7i і MSI Stealth.
Ось що цікаво: він не стільки нагрівається сам, як те, що його оточує. Система охолодження потужна, температура корпусу ледь досягає 36°C — це навіть на 3 градуси менше, ніж температура столу позаду нього. Термознімки підтверджують це.
Батарея у Zenbook Pro 16X отримала ємність 96 Вт⋅год; така ж, як у попередника. У режимі очікування Zenbook трохи випереджає попередню версію, але для повного робочого дня без зарядного пристрою його, скоріш за все, не вистачить. Без навантаження тримає 13 год 02 хв, при WiFi-серфінгу — 7 год 52 хв, а при максимальному навантаженні — 2 год. 24 хв.
Зверніть також увагу на Dell XPS 17 9730 з аналогічним процесором та GPU. Ця модель має більший 17-дюймовий дисплей з антивідблисковим покриттям. Однак Dell використовує VA-матрицю з роздільною здатністю 1920x1200 і частотою оновлення 60 Гц, і це істотний даунгрейд порівняно з OLED-екраном Asus 2K. Dell XPS 17 9730 пропонує більше портів USB4 та Thunderbolt v4 (по 4 шт.), що дає кращі можливості підключення. Однако Dell не має стандарту захисту MIL-STD-810. Таким чином, Dell XPS 17 9730 може бути кращим вибором для тих, хто потребує великого екрана, додаткових можливостей підключення і більше довіряє американській продукцій. Щоправда, прийдеться суттєво доплатити.
01 Apple MacBook Pro 16 2023 (M3 Pro)
- Екран: 16.2″ miniLED, 3456×2234 (Liquid Retina XDR), 120 Гц, HDR10, 600 ніт-1600 ніт, контрастність 1000000
- Процесор: Apple M3 Pro (12 ядер)
- Оперативна пам’ять: 18 ГБ
- Відеокарта: інтегрована Apple M3 Pro 18-Core
- Накопичувач: 512 ГБ SSD
- Бездротові інтерфейси та роз’єми: Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.3, 3xUSB4, Thunderbolt 4, HDMI, кардрідер SDXC
- Попередньо встановлена ОС: MacOS (Sonoma)
- Акумулятор (заявлено): 100 Вт*год, до 22 год, швидка зарядка, блок живлення 140 Вт
- Особливості: біле підсвічування клавіатури, Touch ID, аудіодекодери Dolby Atmos, 6 динаміків, тачпад Force Touch
- Габарити (ШхГхТ): 356x248x17 мм
- Вага: 2.15 кг
- Орієнтовна вартість: 95 000 грн
- Тривалий час автономної роботи
- Системи на кристалі M3 Pro/Max здатні впоратися з найбільш інтенсивними робочими навантаженнями
- Комфортна клавіатура та великий зручний тачпад
- Широкий набір портів (включно з Thunderbolt 4 і HDMI 2.1)
- Високоякісний дисплей Liquid Retina XDR з чудовим калібруванням і 100% покриттям DCI P3
- Мінімальна втрата продуктивності під час навантаження
- Не надто великий як для 16-дюймового ноутбука
- Відсутність портів USB-A
- Висока вартість (особливо за M3 Max)
- Відсутній сенсорний ввід
- Без опцій апгрейду
Найкращий ноутбук для програмування за версією редакції Tech.Rate. Якщо вам потрібна мобільна робоча станція з macOS і найпотужнішим «залізом» від Apple, то ніщо не зрівняється з 16-дюймовим MacBook Pro з M3 Max. Втім, різниця в потужності між M3 Max і M3 Pro не така велика, як у ціні, тому рекомендуємо саме «прошку».
Апаратних ресурсів тут вистачить для найскладніших проєктів: від програмування до 3D-рендерингу та роботи з ШІ.
Екран має повне охоплення DCI P3 з чудовим калібруванням кольорів, тому це також ідеальний вибір для роботи з графікою чи відео. З портами теж все гаразд: повнорозмірний HDMI, три USB-C/Thunderbolt 4 і слот для карток SD. Вентилятори не дадуть перегрітися, а в процесі роботи їх майже не чути.
Мінус — традиційно пам’ять і накопичувач тут незамінні, апгрейд неможливий.
Дизайн залишився класичним, але тепер у новому кольорі Space Black.
Великий яскравий екран, зручна клавіатура, тактильний тачпад і чудова вебкамера 1080p — чудовий вибір для роботи в офісі чи вдома. Процесори серії M3 енергоефективні, тому в плані автономності акумулятора все супер — майже 13 годин відтворення відео.
Якщо вам потрібен більш компактний і доступний варіант, зверніть увагу на Apple MacBook Pro 14 2023 (M3). Цей ноутбук значно легший (на 590 грамів) і компактніший — ідеально для тих, хто постійно в русі. Крім того, це економ-варіант із ціною від 65К грн. Проте MacBook Pro 16 має більш потужну відеокарту, яка забезпечує до 60% більше продуктивності у іграх і тестах Cinebench R23, більшу батарею (100 Вт*ч) та трохи більшу корисну площу екрану завдяки тоншим рамкам. Вибір залежить від ваших потреб: мобільність і економія або великий екран і продуктивність.
Який ноутбук найкраще підійде для програмування?
У модельних лінійках Lenovo, Asus, HP, Dell, Gigabyte, Acer та MSI достатньо пристроїв, що підходять для програмістів. Ми обрали найкращі з них згідно з висновками нашої редакції, відгуками українських та закордонних технічних експертів, а також відповідно до відгуків реальних власників, які використовують свої ноутбуки для професійних цілей.