На початку 2024 року компанія HMD наважилась на серйозний крок — припинила випускати нові смартфони під брендом Nokia, хоча має таку ліцензію. Тепер вона випускає пристрої під власним брендом HMD.
Так, ми ще можемо знайти смартфони Nokia на нашому ринку, але це ненадовго. Моделі Nokia зникли з офіційних сайтів HMD у Європі, а отже, скоро зникнуть і з роздрібних магазинів.
Що цікаво, в інших регіонах — в Азії, Африці, на Близькому Сході, в Австралії та Латинській Америці — Nokia ще офіційно присутня. Але судячи з усього, це також лише питання часу, і незабаром HMD припинить постачання й у ці регіони.
Про актуальні смартфони Nokia також можна почитати в статті “Чи потрібен чистий Android у 2025 році“
На сторінці підтримки HMD ви все ще можете знайти телефони Nokia, і вони продовжать отримувати програмні оновлення. Але коли це закінчиться — невідомо.
Втім, сама корпорація Nokia нікуди не зникла. Вона продовжує активно працювати у сфері мережевих технологій та є одним із найбільших власників патентів у світі. І вони не соромляться активно використовувати ці патенти — навіть судяться з такими гігантами, як Apple і Samsung.
HMD і Nokia обрали різні шляхи
У 2016 році HMD Global отримала право на використання бренду Nokia для своїх смартфонів. І хоча спочатку це виглядало як вдалий крок, з часом бренд почав тонути в непорозуміннях.
У 2023 році Nokia вирішила зробити кардинальний крок — оновила логотип уперше за 60 років, щоб офіційно дистанціюватися від свого минулого в телефонному бізнесі. Про це було оголошено під час Всесвітнього мобільного конгресу (MWC). Зараз компанія зосередилася на продажі інфраструктурного обладнання для бізнесу. А HMD, як уже зазначалось, почав випускати смартфони під власним брендом.
Передбачуваний кінець
Користувачі вже давно відзначають, що Nokia під управлінням HMD обрала хибний шлях.
Це стало очевидним, коли Nokia припинила випускати справжні флагмани і в той же час ставила цінники флагманського рівня на телефони середнього класу.
Однак проблеми стосувалися не лише ціноутворення. Продукти не мали нічого, що могло б виправдати високу вартість. Користувачі скаржилися, що навіть назви телефонів були занадто заплутаними.
Так, наприклад, Nokia 8 була флагманом, а її наступник — Nokia 8.1 — смартфоном середнього рівня, хоча він і мав оптичну стабілізацію основної камери. Проте новіший Nokia 8.3 втратив цю функцію 🙂 До того ж, вони назвали Nokia 8.1 оновленням для Nokia 7+, хоча телефон втратив телеоб’єктив і замість нього отримав датчик глибини, який, по суті, був непотрібним. Та ж ситуація з Nokia 7.1 — він не виглядав гідним апдейтом для Nokia 7 Plus.
Ще одна проблема — це програмні оновлення. Хоча Nokia рекламувала чистий Android зі швидкими оновленнями, але доставляла ці оновлення пізніше, ніж деякі інші телефони на базовому Android. Загалом, попит на нові смартфони Nokia був незначним, а модельний ряд рідко складався з більше ніж 10-ти актуальних моделей.
Основні віхи в історії Nokia
- 1865 – Заснування Nokia. Фредрік Ідестам відкрив целюлозну фабрику у Фінляндії, що згодом переросла у відому компанію.
- 1967 – Створення Nokia Corporation після злиття трьох компаній: Nokia Ab, Finnish Cable Works і Finnish Rubber Works.
- 1987 – Випуск першого мобільного телефону Nokia Mobira Cityman, який став популярним через його використання радянським лідером Михайлом Горбачовим.
- 1992 – Перехід компанії на ринок мобільних телефонів. Випуск Nokia 1011, першого комерційного GSM-телефону.
- 1998 – Nokia стає найбільшим виробником мобільних телефонів у світі.
- 2003 – Випуск легендарної моделі Nokia 1100, яка стала найпродаванішим телефоном у світі.
- 2011 – Партнерство з Microsoft. Nokia оголошує про перехід на платформу Windows Phone, сподіваючись конкурувати з iOS і Android.
- 2013 – Продаж підрозділу мобільних телефонів Microsoft за 7.2 млрд доларів. Nokia зосереджується на мережевих технологіях та інфраструктурі.
- 2016 – HMD Global отримує ліцензію на використання бренду Nokia для смартфонів і випускає пристрої під цією маркою.
- 2023 – Nokia змінює логотип і зосереджується на бізнесі мережевих рішень, офіційно відмовляючись від асоціації з мобільними телефонами.