Зараз, якщо ти шукаєш смартфон з повноцінним екраном без жодних «чубчиків» чи вирізів під фронталку, це може бути справжнім викликом. Ще не так давно ринок тішив нас висувними фронтальними камерами, як у Xiaomi Mi 9T Pro чи Vivo Nex 3, але ці рішення, на жаль, пішли у минуле разом з багатьма культовими моделями. Попрощайтеся і з Huawei P Smart Z та Oppo Reno 2z — вони більше не на полицях магазинів.
Але це не означає, що сучасна мобільна індустрія не шукає нових шляхів до безрамкового ідеалу. Замість “старої школи” з висувними чи поворотними селфі-камерами, виробники все частіше пропонують камеру під екраном.
Або ж дивіться відео (не забудьте про підписку на канал):
Якщо не «дірка» в екрані і не «моноброва», то що? Усі варіанти реалізації фронтальної камери
Давайте розглянемо всі сучасні рішення, які дозволяють отримати «безкінечний» екран і при цьому не жертвувати фронтальною камерою.
Селфі-камера під екраном (Under-Display Camera)
Це одна з найсучасніших технологій. Фронтальна камера залишається прихованою під дисплеєм, і помітна лише тоді, коли її активувати. Під час перегляду контенту чи ігор місце розташування камери майже непомітне, без відволікаючих вирізів або отворів.
Тут варто згадати про такі пристрої:
- Samsung Galaxy Z Fold3. Саме ця модель стала першою у серії складних смартфонів від Samsung, яка отримала камеру під екраном. Незважаючи на те, що якість селфі тут не завжди ідеальна, технологія демонструє чіткий крок уперед у розвитку інновацій.
- Nubia Red Magic (деякі). Серія ігрових смартфонів, яка використовує камеру під екраном, забезпечуючи повноекранний досвід для геймерів. Без будь-яких вирізів на дисплеї цей телефон створює дійсно захоплюючий ігровий простір.
Варто зазначити, що новий Samsung Galaxy Z Fold 5 не має фронтальної камери під екраном. Знову виріз (“дірка”).
Висувна камера (Pop-Up Camera)
Передня камера «висувається» з верхньої частини корпусу тільки тоді, коли вона потрібна, а решту часу схована всередині смартфона. Це рішення стало популярним у 2018-2020 роках, але зараз поступово виходить з ужитку через складність механізму.
Приклади моделей:
- OnePlus 7 Pro — флагман бренду із висувною камерою. Свого часу зробив справжній фурор на ринку.
- Xiaomi Mi 9T Pro — ще одна популярна модель, що дозволила отримати безрамковий екран без вирізів. До слова, ваш автор колись хотів її придбати, але не склалось 🙂
- Vivo V15 Pro / V17 Pro також пропонували висувну фронтальну камеру.
Поворотна камера (Flip Camera)
У цих моделях основна камера обертається і стає фронтальною за потреби. Це дозволяє мати камеру високої якості для селфі, без окремого модуля для фронталки.
Asus Zenfone 8 Flip — яскравий приклад того, як основна камера обертається і перетворюється на фронтальну. Samsung Galaxy A80 — один з перших, що запропонував таке рішення.
Фронтальна камера в рамці
Це один із більш класичних підходів, коли фронтальну камеру розміщують у рамці над екраном. Такий варіант не передбачає вирізів у самому дисплеї, але зазвичай потребує трохи ширшої верхньої рамки.
Таке рішення зустрічалось у багатьох старих флагманах типу Samsung Galaxy S9, Google Pixel 3 та ін. Зараз використовується лише у телефонах Sony Xperia.
Селфі-камера у нижній частині
Рідкісне і нестандартне рішення, коли фронтальна камера розташовується у нижній частині телефону. Це дозволяє залишити верхню частину екрану без вирізів чи отворів, але не дуже зручно для селфі. Як приклад можна навести Xiaomi Mi Mix.
Чи існують телефони взагалі без фронталки?
Виробники люблять експериментувати, і час від часу з’являються прототипи або концептуальні моделі без фронталки. Проте якщо бренди прагнуть до повної безрамковості, вони просто приховують камеру під екраном або вибирають виїзні механізми чи інші рішення для того, щоб не мати вирізів або отворів у дисплеї. Так що телефони повністю без фронталки – це більше міф, ніж реальність.
8 актуальних телефонів без вирізів під фронталку в 2024 році
Не рекомендуємо
08 Sony Xperia 5 V
Sony Xperia 5 V має стильний корпус, легкий і водостійкий за стандартом IP68 — це безумовний плюс для тих, хто постійно в русі чи любить подорожувати. А ще тут дуже витривала батарея — в ігрових тестах «протрималася» біля 7 годин!
Але є чимало нюансів. Незважаючи на те, що смартфон непогано знімає як вдень, так і вночі, та не підводить із продуктивністю завдяки потужному процесору і швидкій пам’яті, у нього є кілька серйозних недоліків.
По-перше, тут немає телеоб’єктива, що обмежує можливості оптичного зуму для зйомки деталей на відстані. По-друге — під високим навантаженням Xperia 5 V має схильність до перегрівань. По-третє, ціна: біля 33 000 грн за нефлагман — це надто дорого. Є кращі альтернативи.
Серед таких Sony Xperia 1 V: є оптичний зум 5.2x, щільність пікселів у екрана на 43% вища (643 ppi проти 449 ppi у Xperia 5 V), що забезпечує кращу якість зображення; оперативна пам’ять збільшена до 12 ГБ (проти 8 ГБ у молодшої моделі), плюс трохи більша діагональ екрану — На 0.4 дюйми. Доплата — всього декілька тисяч гривень.
07 ZTE Nubia Red Magic 8S Pro
Це мрія геймерів. Великий OLED-дисплей із вбудованою, але абсолютно непомітною фронтальною камерою дозволяє повністю зануритися в ігровий процес. Скляна задня панель та металеві рамки додають преміального відчуття — телефон добре виглядає і комфортно лежить у руці. Крім того, Red Magic 8S Pro пропонує безліч ігрових функцій, зокрема додаткові кнопки на гранях корпусу, які можна налаштувати для максимальної зручності під час гри.
Але тут теж є свої «але». Надширококутна і фронтальна камери, на жаль, не можуть похвалитися якісними знімками — вони радше для «галочки». До того ж вбудований кулер хоча і корисний для охолодження, але може бути досить шумним під час тривалих ігрових сесій. А якщо грати довго, то смартфон може відчутно нагріватися.
Проте краще звернути увагу на ZTE Nubia Red Magic 9 Pro. У нього:
- на 21% краща автономність — 29:26 годин проти 24:19 у попередньої моделі, що дозволить грати довше без підзарядки;
- максимальна яскравість екрану вища на 29% — 1019 ніт проти 790;
- є стабілізація зображення, що стане в пригоді при зйомці відео;
- акумулятор більший на 500 мАг— 6500 мАг проти 6000.
- у бенчмарку AnTuTu показує на 25% кращу продуктивність, що робить його справжнім монстром продуктивності.
06 ZTE Nubia Red Magic 9S Pro
Виглядає дуже переконливо завдяки майже безрамковому дисплею без вирізів під фронтальну камеру — чудове рішення для тих, хто любить повноекранний контент. Величезна батарея на 6500 мАг забезпечує рекордну автономність — більше 9 годин у іграх.
Додаткові ігрові функції, як-от чутливі до натиску тригери по краях корпусу, роблять цей пристрій справжньою знахідкою для геймерів. Крім того, є широкий вибір периферії для ще кращого ігрового досвіду.
Але не все так гладко. Система охолодження в цій моделі трохи гірша, ніж у попередньому поколінні. Також є обмеження щодо підтримки HDR-відео, а якщо ти цінуєш якісний звук, він теж не настільки хороший, як у попередників. Крім того, фронтальна та ультраширока камери залишають бажати кращого, особливо з точки зору деталізації та стабілізації.
А тепер найцікавіше — за майже 10 000 грн дешевше можна обрати ZTE Nubia Z60 Ultra, і це більш вигідна покупка. Корпус у нього має захист від води за стандартом IP68, а камера з оптичним зумом 3.3x дозволяє робити деталізованіші знімки на відстані. Плюс більше на 50% оперативної пам’яті — 24 ГБ проти 16 ГБ у Red Magic 9S Pro.
Рекомендуємо
05 Sony Xperia 10 VI
Sony Xperia 10 VI — це бюджетний варіант для тих, хто хоче безрамковий екран без вирізів, але не готовий викладати купу грошей (за 14 000 грн продається версія 8/128 Гб).
Головна фішка тут — OLED-дисплей з витягнутим кінематографічним співвідношенням сторін і підтримкою HDR10+. Яскравості 1000 ніт вистачає з головою навіть на яскравому сонці. Та ще й оптична стабілізація є, тож фото і відео залишатимуться чіткими навіть у русі.
А якщо ти трохи незграбний або просто живеш активним життям, то скло Gorilla Glass Victus і водонепроникність за стандартом IP68 захистять телефон від неочікуваних пригод з водою та від падінь.
Що стосується автономності — цей хлопака теж не пасе задніх: до 15 годин перегляду відео або майже 6 годин ігор на одній зарядці. А ще тут є 3.5 мм аудіо-джек і можливість розширити пам’ять через microSD — знахідка для тих, хто не хоче прощатися з дротовими навушниками чи зберіганням купи контенту на телефоні.
Та є кілька «але». 60 Гц дисплей — явно не найшвидший у порівнянні з конкурентами, які вже давно перейшли на 120 Гц. До того ж, у Xperia 10 VI дещо ширші рамки, ніж у конкурентів, що робить його трохи менш сучасним на вигляд. Процесор, відверто кажучи, також не найшвидший — для важких додатків чи ігор може не вистачати потужності, хоча для повсякденних завдань підходить.
04 Sony Xperia 1 V
Смартфон для тих, хто шукає максимальну якість і надійність. Водонепроникність за стандартом IP68 дозволяє спокійно користуватися телефоном під дощем чи біля басейну. 4K-дисплей — неймовірна чіткість і насиченість кольорів. Екран вражає своєю деталізацією.
Задня панель зі скла, а рамка з металу додають відчуття преміальності. Смартфон захищений склом Gorilla Glass Victus з обох боків (на фронтальній панелі використовується його друге покоління). Вражає й 5.2-кратний оптичний зум разом із чудовою стабілізацією — фотокамера справді на висоті. Особливо для тих, хто любить знімати деталі з відстані.
Під капотом у Xperia 1 V стоїть топовий чипсет Snapdragon 8 Gen 2. Разом із швидкою пам’яттю він забезпечує неймовірну продуктивність. Телефон не буде гальмувати навіть під навантаженням у важких іграх чи при роботі з великими файлами.
Незважаючи на потужний процесор, батарея теж вражає — її вистачить на 7 годин веб-серфінгу або 14 годин перегляду відео. А якщо батарея розрядиться, завжди можна скористатися швидкою дротовою зарядкою або безпровідною, до того ж є підтримка реверсивної зарядки.
Але й тут не обійшлося без мінусів. Під тривалим навантаженням на графіку телефон може перегріватися і почати трохи знижувати продуктивність — так званий “троттлінг”. Зарядка на 30 Вт не виглядає такою швидкою, як у деяких конкурентів, які пропонують до 100 Вт і вище.
Ну і найболючіший момент — ціна. За всі преміальні фішки доведеться викласти приблизно 40 тисяч гривень. Xperia 1 V — явно не бюджетний вибір.
03 Sony Xperia 1 VI
Флагман бренду. Дисплей тут на всі сто: OLED із яскравістю 1300 ніт і підтримкою HDR10+. Навіть на яскравому сонці все буде видно чітко і контрастно. У свою чергу, скло Gorilla Glass Victus 2 захищає екран від подряпин і ударів.
Процесор Snapdragon 8 Gen 3 надпотужний — телефон попав у топ-35 найшвидших моделей у світі. Працює швидко і завдяки накопичувачу UFS 4.0, застосунки запускаються моментально. Ще одна цікава фішка — система охолодження з випарювальною камерою, що рятує від перегрівання під час тривалих ігор.
Батарея тримає довго — майже 20 годин відео або понад 7 годин геймінгу у тестах. Підтримується як швидка безпровідна зарядка, так і реверсивна. Камера на основі сенсора IMX888 знімає круто, особливо тішить можливість запису 4K відео до 120 кадрів за секунду. Динаміки теж не підкачали — звук гучний і чистий.
Тепер до мінусів. У комплекті немає ані зарядного пристрою, ані кабелю — доведеться все купувати окремо (тенденція серед сучасних флагманів). І хоча автономність радує, швидкість зарядки програє іншим флагманам. Телекамера теж не вражає, вона просто “окей”. Загалом, Sony Xperia 1 VI — класний апарат, але знову дуже дорогий (біля 48 000 грн).
02 ZTE Nubia Red Magic 9 Pro
Істинний флагман, який вражає своїми можливостями. У нього потужна система охолодження — є навіть вбудований вентилятор і випарювальна камера. Це особливо важливо для геймерів, які постійно у вирі гарячих баталій.
Процесор теж на топовому рівні, а пам’ять максимально швидка. У рейтингу AnTuTu Red Magic 9 Pro знаходиться на 13 місці — майже вершина. Екран великий і яскравий — 1600 ніт пікової яскравості. Екран захищений склом Corning Gorilla Glass 5, що забезпечує чудовий захист від подряпин і ударів.
Акумулятор на 6500 мАг дозволяє переглядати відео до 21 години, а грати в ігри — більше 8 годин без потреби в підзарядці.
Цей телефон може записувати 8K відео до 30 кадрів за секунду і 4K до 60 кадрів за секунду. На відміну від Sony Xperia, зарядка тут потужна — 80 Вт, що дозволяє швидко поповнити заряд батареї.
Так, під навантаженням телефон може сильно грітися і шуміти через той самий вентилятор. А надширококутна та фронтальна камери все ще суттєво гірші за основний модуль.
Nubia Red Magic 9 Pro створений для тих, хто цінує потужність і витривалість. І звісно ж, безрамковість.
01 ZTE Nubia Z60 Ultra
ZTE Nubia Z60 Ultra — це топовий флагман за адекватні гроші. За 28 тисяч гривень можна отримати версію з 256 ГБ пам’яті, що для такого рівня — вигідна угода.
Камеру істотно прокачали: 3.3-кратний зум і лазерний автофокус роблять фото чіткими навіть з відстані. Зйомка відео теж на високому рівні: 8K до 30 кадрів або 4K до 120 кадрів за секунду.
Батарея на 6000 мАг витягує довгі години роботи (перегляд відео — 18:09 год, ігри — 07:31 год), а ще дуже швидко заряджається — 87% за півгодини. Охолодження працює ефективно завдяки випарювальній камері. Апаратна частина топова, з флагманським процесором Snapdragon 8 Gen 3, є версії до 1 ТБ пам’яті та 24 ГБ оперативки. В рейтингу AnTuTu — 11 місце, і це серйозний показник.
Дисплей — окремий кайф. Максимально тонкі рамки, висока яскравість, і все це з преміальним захистом IP68. Телефон не боїться води і пилу, тож можна брати його хоч у дощ, хоч на пляж.
Є також і мінуси. Немає підтримки Dolby Vision чи HDR10+, тож контент не буде таким соковитим. Ще й бездротова зарядка відсутня. Під великим навантаженням телефон може добряче нагріватися, але система охолодження це контролює.
ZTE Nubia Z60 Ultra — флагман для тих, хто хоче максимум за свої гроші, але не готовий оплачувати зайві маркетингові фішки.
Плюси і мінуси телефонів без «чубчиків» і отворів
Як і у будь-якому технологічному рішенні, тут є свої переваги і недоліки.
- Естетика на максимум
- Повноекранний досвід. Нічого не заважає картинці — ні вирізи ні отвори
- Ігри / відео / серфінг в інтернеті — все виглядає краще на такому дисплеї
- Інноваційні рішення. Камери під екраном — це справжнє техно-чудо. Вказує напрямок руху технологій
- Камери під екраном — компроміс. Якість фото не завжди на рівні (особливо при поганому освітленні)
- Дорожчі моделі — телефони без вирізів зазвичай коштують чимало
- Технічні обмеження — висувні камери чи камери під екраном можуть впливати на загальну надійність апарату та швидкість роботи
Останній пункт слід розписати детальніше. Фронтальні висувні камери та камери під екраном — це інновації, за якими ховається кілька підводних каменів.
По-перше, висувні камери мають механічний елемент. А це означає, що рано чи пізно він може вийти з ладу. Постійні висування й засовування створюють навантаження на механізм, особливо якщо користуватися фронталкою часто. Плюс це потенційна точка для проникнення пилу й вологи, навіть якщо є захист.
Камери під екраном на перший погляд виглядають футуристично. Але їх впровадження впливає на загальну якість екрана. Під тією частиною, де камера, зображення може бути трохи гіршим. До того ж на об’єктив потрапляє менше світла. Це компроміс між естетикою та функціональністю.
І останнє — швидкість роботи. Висувні фронтальні камери вимагають трохи часу на активацію. Поки механізм виїде і передня камера буде готова до зйомки… це не так швидко, як на телефонах із вбудованою в екран фронталкою.
Тож вибір між красою і надійністю — це завжди про баланс. Висувна камера виглядає ефектно, але потребує більше уваги та обережності. А камера під екраном — це майбутнє, яке ще розвивається і вимагає доопрацювання.
Перспективи розвитку
Перспективи розвитку камер для смартфонів виглядають захопливо. Виробники продовжують дивувати нас новими концептами, часом ніби з категорії фантастики. Але що попереду?
Наприклад, подвійна pop-up камера. Xiaomi вже запатентувала цікаву конструкцію, де два модулі висуваються під кутом, утворюючи щось схоже на латинську букву V. Виглядає ефектно, але чи стане це масовим рішенням? Поки що це більше концепт, ніж реальність, але хто зна, можливо, такі рішення й прийдуть на зміну стандартним фронталкам.
Ще один футуристичний концепт запропонувала Vivo. Уяви собі смартфон із знімною камерою. Так, саме знімною! Камера може самостійно знімати, не перебуваючи на смартфоні. Щоб це працювало, їй потрібні власна батарея, бездротова передача даних і можливість керування через смартфон.
Хоча концепт уже отримав нагороду Red Dot Design Award, Vivo все ще вагається, чи втілювати це в життя. Ідея знімної камери викликає змішані почуття — з одного боку, це інновація, з іншого — чи справді це потрібно користувачам?
Інша цікава перспектива — Face ID під екраном. Аналітики прогнозують, що Apple зважаться на такий крок у своїх iPhone, починаючи з iPhone 17 Pro у 2025 році. Також очікується, що підекранна камера для iPhone Pro з’явиться не раніше 2027 року. І хоча ідея виглядає привабливо, це надзвичайно складне технічне завдання, яке може вимагати ще більше часу на впровадження.
Звісно, це все концепти та прогнози. І як часто буває, багато патентів так і залишаються на папері. Але якщо ці ідеї стануть реальністю, це може повністю змінити спосіб, у який ми використовуємо передню камеру на смартфонах. Бо так, вирізи на екрані справді можуть дратувати, і гаджети без них виглядають більш естетично.