Світ мобільних технологій сьогодні такий, а вже завтра зовсім інший: операційні системи оновлюються щорічно, а додатки — ледь не щодня. Але чи завжди нові версії приносять лише покращення? Нещодавні проблеми із смартфонами Xiaomi показують, що ні…
У цій статті ми поговоримо про те, що може піти не так, якщо не вимкнути автоматичні оновлення для Android або iOS і додатків. Ми перелічимо всі ризики і покажемо, як можна відмовитись від автоматичних оновлень. Можливо, вам буде корисно дізнатись, як відновити стару версію програми або операційної системи, якщо з якихось причин оновлення вам не підійшло.
Чому всі радять оновлювати систему та додатки на смартфоні?
Оновлення програм та операційних систем, Android чи iOS, це не просто щось новеньке для вашого телефону. Це можливість отримати кращий, швидший і безпечніший досвід користування. Уявіть, що це щорічний “сервісний огляд” вашого гаджета: покращується безпека, додаються нові функції та оптимізується інтерфейс.
І не тільки раз на рік! Дрібніші апдейти виходять кілька разів на рік, тож ваш телефон постійно в хорошій формі, як спортсмен перед змаганнями.
Види прошивок Android
Офіційна прошивка
Це версія Android, яка вважається найбільш надійною та стабільною. Вона має всі необхідні сертифікати та дозволи від Google. Встановлюється ще на заводі виробника і регулярно отримує оновлення та підтримку впродовж 2-5 років.
Флагманські моделі мають найдовшу підтримку на ринку. Такі бренди, як Samsung та Oppo, забезпечують оновлення прошивки для своїх пристроїв до 4 років, а патчі безпеки надсилають до 5 років. У той же час смартфони Realme та Redmi отримують оновлення лише 3 роки.
Щоб встановити офіційні оновлення на Android, необхідно, щоб був заблокований так званий завантажувач (бутлодер). Це варто пам’ятати, перш ніж розблоковувати його, наприклад, для здобуття рут-прав. По дефолту він заблокований.
Щодо iOS: тут доступна тільки офіційна прошивка. Її підтримка триває значно довше порівняно з Android — оновлення випускаються протягом 5 років, а патчі безпеки можуть надходити до 6-8-ми!
Бездротове оновлення через OTA (Over-The-Air) — це спосіб, який дозволяє вашому смартфону на Android або iOS отримувати нові версії системи безпосередньо через Wi-Fi. Це найпоширеніший метод оновлення прошивок.
Кастомна прошивка і GSI
Встановлення кастомних прошивок можливе лише після розблокування завантажувача (Bootloader). Такі прошивки надають більше можливостей для кастомізації порівняно з офіційною версією: користувацька оболонка, унікальний набір додатків і т.д. Однак варто пам’ятати, що оновлення для кастомних прошивок зазвичай не надходять.
Прошивка GSI (Generic System Image) працює так, що замінює лише один системний розділ — System. Це робить її відносно безпечною, оскільки важливі розділи залишаються недоторканими. Щоб встановити таку прошивку, також потрібно мати розблокований завантажувач.
Однією з унікальних характеристик GSI є використання DSU Loader, що дозволяє тестувати нову прошивку, встановлюючи її на тимчасовий розділ. Тобто ніщо не зашкодить основній операційній системі телефону, навіть якщо прошивка дуже “крива”…
Як зміниться продуктивність смартфона після оновлення Android?
Є безліч програм для вимірювання продуктивності телефону. Одні з найвідоміших — це 3DMark та PCMark від компанії Futuremark. Вони допомагають оцінити, як працює конкретний пристрій на кожній новій версії Android. Завдяки таким бенчмаркам ви легко зрозумієте, чи сприятиме оновлення системи збільшенню швидкості роботи вашого гаджета. Адже інколи буває з точністю навпаки.
ТОП найчастіших неполадок після оновлення Android
Якщо ви ненавмисно встановили “криву” прошивку або ваш виробник помилково розповсюдив “забаговану” OTA-прошивку, існує ризик, що ваш гаджет може потрапити у так званий “бутлуп” — стан, коли пристрій безперервно перезавантажується і не може нормально запуститися.
Нещодавно такий випадок стався із смартфонами Xiaomi, коли начебто безневинне оновлення викликало критичну помилку у багатьох користувачів.
Циклічне перезавантаження або завантаження в Recovery/Fastboot
Це може свідчити про серйозну системну помилку, яка блокує звичайне завантаження Android. Іноді це може бути пов’язано з несправністю кнопки гучності, коли смартфон автоматично переходить у режим відновлення під час увімкнення.
Щоб виправити це, спробуйте очистити основні користувацькі дані та кеш системи (Wipe Data/Factory Reset) через режим відновлення. Це зазвичай допомагає вирішити проблему, якщо вона пов’язана зі збоями у програмному забезпеченні.
Операція Wipe Data повністю видалить всі дані у користувацькому розділі смартфона, усі файли та додатки. Перед виконанням цієї дії обов’язково здійсніть резервне копіювання всіх важливих даних на комп’ютер (чи інший смартфон).
Якщо проблема з завантаженням викликана помилкою в одному із системних розділів, можливо, вам доведеться перевстановити прошивку через режими Recovery або Fastboot. Перевстановлення через Fastboot може бути більш ризикованим.
Особливо важливо зберегти розділ Persist перед цією процедурою, адже він містить важливі сертифікати та ключі безпеки вашого пристрою. Не забудьте також переконатися, що IMEI та модем працюють належним чином після оновлення.
У найновіших версіях Android тепер використовується подвійна система розділів: один активний і один резервний. Це важливо для аварійного відновлення, якщо оновлення системи піде не за планом.
Небажані зміни у застосунках чи роботі смартфона
Не рідкість, коли після оновлення зникають деякі функції. Може статися так, що смартфон перестане показувати переадресацію дзвінків або почне записувати розмови тільки після звукового сигналу.
Зазвичай це відбувається через нові правила від Google, які можуть бути викликані змінами в політиці компанії або новими законодавчими нормами.
Зміни в системних додатках часто є безповоротними, проте існує шанс виправити це. Спробуйте зайти у “Налаштування”, вибрати розділ “Додатки”, увімкнути відображення системних додатків та перейти до меню конкретної програми, де можна відкотити оновлення до попередньої версії.
Проте ця можливість доступна не для всіх програм. Часто скасувати оновлення застосунку на Android неможливо.
Помилки при роботі з карткою пам’яті
З функцією Adoptable Storage на Android можна зробити SD-карту частиною внутрішнього сховища. Однак після оновлення системи може виникнути проблема з доступом до такої картки.
Функція Adoptable Storage використовує шифрування, і після оновлення системи можуть скинутися ключі доступу, що робить SD-карту недоступною разом із збереженими на ній файлами та програмами.
Перед оновленням обов’язково зробіть резервну копію файлів на комп’ютер та перенесіть важливі додатки у внутрішню пам’ять телефону.
Через велику кількість проблем та низьку швидкість читання й запису, багато виробників не підтримують Adoptable Storage. Навіть якщо ваш смартфон має обмежений обсяг внутрішньої пам’яті, все одно краще уникати використання цієї функції.
Іноді SD-карта підключена правильно, але все одно не відображається в системі. В цьому випадку скидання до заводських налаштувань та форматування карти на комп’ютері можуть вирішити проблему.
Злетів IMEI. Не хоче працювати сканер відбитків пальців
Під час оновлення Android через Fastboot можуть статися зміни у прихованих системних розділах, таких як Recovery або Persist, які зазвичай не зачіпаються під час оновлень по OTA.
Оновлення можуть відбуватися з перезаписом декількох системних розділів одночасно, що іноді призводить до зміни їхньої структури. Це може спричинити втрату IMEI або несправність сканера відбитків пальців.
Щоб запобігти цьому, важливо зробити резервне копіювання зазначених розділів. Це допоможе уникнути багатьох проблем і зберегти важливі дані.
З’явилась реклама
Після оновлення Android на деяких смартфонах, особливо на бюджетних моделях Xiaomi, може з’явитися вбудована реклама в різних додатках.
Виробник може інтегрувати рекламу у фірмові додатки, щоб компенсувати витрати на виробництво та зробити пристрій більш доступним за ціною для покупця.
Є хороші новини: ви можете відключити більшість рекламних оголошень через налаштування додатків. Якщо ж реклама вбудована глибше, зазвичай її можна видалити, використовуючи ADB-команди через підключення смартфона до комп’ютера.
Не працюють окремі застосунки
Після оновлення Android деякі додатки можуть перестати працювати належним чином. Часто вони просто не запускаються, видають помилки або зависають на екрані завантаження.
Це зазвичай відбувається з тієї причини, що додаток був розроблений під стару версію Android і не сумісний з новою системою.
Спочатку спробуйте очистити кеш та дані додатка через налаштування системи, це може вирішити проблему. Якщо це не допомагає, видаліть його та встановіть знову з Google Play, щоб забезпечити сумісність з оновленою системою.
Для старих пристроїв, які отримали значні оновлення (наприклад, з Android 4 до 5 або з 7 до 8), важливо переконатися, що всі додатки оновлені до останніх доступних версій, які підтримують нові системні вимоги.
“Відвалився” мобільний інтернет
Після оновлення Android можуть виникнути проблеми з мобільним інтернетом, інколи навіть погіршується якість голосових дзвінків. Часто проблема полягає в тому, що налаштування мобільного інтернету скинулися або була встановлена неправильна версія модему в новій прошивці.
Що робити? Зазвичай допомагає просте відновлення налаштувань точки доступу та типу мережі у властивостях SIM-карти. Перейдіть в меню налаштувань телефону у розділ “Мобільна мережа” та оберіть потрібну SIM-карту.
Інколи проблема може бути викликана невідповідністю версії прошивки модему, зокрема, якщо вона призначена для іншого регіону. У цьому випадку може знадобитися окреме оновлення модему, що доступно для деяких моделей смартфонів.
Поширені проблеми після оновлення iOS
Падіння продуктивності та скорочення часу автономної роботи
Після оновлення iPhone користувачі часто стикаються зі зниженням продуктивності та автономності пристрою.
Apple навмисно знижує енергоспоживання старих моделей, змінюючи на програмному рівні мінімальну і максимальну напругу батареї. Це робиться для того, щоб продовжити життя батареї.
Як вирішити проблему?
- Перевірте “Стан акумулятора” в налаштуваннях вашого iPhone. Подивіться на відсоток здоров’я батареї. Якщо він нижче за 80%, можливо, варто задуматися про заміну батареї на нову.
- Зверніть увагу на параметр “Пікова продуктивність“. Якщо він у нормі, ваш пристрій працює на максимально можливій продуктивності для поточної прошивки.
Система сповільнюється після оновлення
Багато користувачів iPhone помічають, що після оновлення iOS їх пристрій починає працювати повільніше, а на відкриття додатків потрібно більше часу.
Чому це відбувається? Після оновлення iOS система автоматично оптимізує всі додатки, що створює додаткове навантаження на накопичувач і процесор.
Як виправити ситуацію? Перш за все, просто зачекати. Зазвичай проблема вирішується сама собою після завершення процесу оптимізації. У разі, якщо застосунки працюють повільніше саме на цій прошивці, не залишається нічого іншого, як чекати наступного оновлення.
Поширені проблеми після оновлення додатків
Збільшення “ваги” застосунків та зниження їх швидкодії
Програми часто набирають вагу та стають повільнішими після оновлення. Це пов’язано з використанням розробниками “важких” бібліотек і фреймворків. З одного боку, вони дозволяють створювати та впроваджувати нові функції, а з іншого – збільшують обсяг додатків і можуть погано впливати на швидкість їх роботи. Навіть компанії-гіганти часто використовують такі фреймворки у своїх продуктах.
Зміни в інтерфейсі та поведінці додатків
Часто після оновлення додатків користувачі стикаються з новим інтерфейсом, який не завжди стає зручнішим чи більш функціональним. Нерідко зміни у дизайні призводять до того, що для виконання звичних дій тепер вимагається більше нажать і маніпуляцій. Це типова проблема для багатьох популярних додатків, які регулярно оновлюються.
Зміни в умовно-безкоштовній моделі
Багато застосунків поширюються безкоштовно, але деякі їх функції доступні тільки через покупки всередині програми. Після оновлень софт може мати інший набір платних функцій або стати повністю платним, тому важливо дізнаватися про ці зміни заздалегідь перед оновленням, щоб не втратити доступ до важливих функцій після автоматичного апдейту.
Як вимкнути автоматичні оновлення системи на смартфоні
На Android-смартфонах прошивки зазвичай завантажуються автоматично, але ви можете змінити це. Для цього:
- Зайдіть у налаштування.
- Виберіть розділ “Про пристрій”.
- Перейдіть до “Версія системи”.
- Натисніть на три крапки у верхньому правому куті.
- Змініть налаштування автозавантаження оновлень.
Таким чином, ви зможете контролювати, коли і які оновлення встановлювати на своєму пристрої. Зверніть увагу, що на різних пристроях шлях до цього параметру може відрізнятись.
На iOS шлях до налаштувань теж інший: “Основні” – “Оновлення ПЗ” – “Автооновлення”.
Як заблокувати оновлення додатків
Щоб вимкнути автоматичне оновлення додатків на Android:
- Відкрийте Google Play.
- Перейдіть у налаштування.
- Знайдіть розділ “Налаштування підключення”.
- У пункті “Автооновлення додатків” виберіть “Вимкнено”.
Для пристроїв Apple процес вимкнення автоматичних оновлень трохи відрізняється. Ось що потрібно зробити:
- Зайдіть у налаштування вашого iPhone.
- Виберіть “App Store”.
- У розділі “Автоматичні завантаження” вимкніть опцію “Оновлення ПЗ”.
Підсумки: чи варто взагалі оновлювати систему?
Оновлення системи – це загалом безпечно і корисно, оскільки ви отримуєте нові версії системних додатків з виправленими багами і новими патчами безпеки. Проте, якщо поточна версія вас повністю влаштовує, можливо, оновлюватися не варто.
Якщо вас турбує певна неполадка, спочатку переконайтеся, що її виправлено у новій версії прошивки. Перед тим як оновлювати систему, ознайомтеся з відгуками інших користувачів, щоб не стикнутися з новими проблемами.
Підсумки: чи варто оновлювати додатки?
Оновлення додатків можуть як покращити їх роботу, так і внести небажані зміни. Перш ніж оновлювати їх, також, як і у випадку з системою, варто ознайомитися зі списком змін та відгуками користувачів. Детальну інформацію про нові версії додатків можна знайти прямо в Google Play або App Store. Якщо ваш смартфон є важливим робочим інструментом, оновлюйте додатки тільки після того, як переконаєтеся, що нові версії дійсно безпечні та не “поламані” розробником.
Враховуйте, що старі версії додатків іноді перестають підтримуватися. У таких випадках при запуску програми може з’явитися повідомлення з пропозицією оновитися. Це обмеження можна обійти лише для офлайн-додатків, шляхом видалення даних та кешу та відключення доступу до інтернету для цих програм.
FAQ
Як зробити відкат до старої версії Android?
На жаль, універсального способу повернутися до попередньої версії Android після оновлення немає. Для цього вам знадобиться розблокований завантажувач або методи обходу захисту, які можуть бути складними й ризикованими.
Знову ж таки, рекомендуємо звернутись на форум 4PDA, де обговорюють різні прошивки та методи відкату для різних моделей смартфонів.
Як “відкотитися” на iOS?
Щоб повернутися до попередньої версії iOS, вам знадобиться комп’ютер зі встановленим iTunes. Ось як це зробити:
- Завантажте образ системи. Знайдіть потрібну версію iOS на перевірених ресурсах і завантажте її на свій комп’ютер.
- Запустіть iTunes. Підключіть ваш iPhone до комп’ютера і відкрийте iTunes.
- У iTunes натисніть кнопку “Відновити”, утримуючи клавішу Shift (на Windows) або Alt (на Mac). Це дозволить вам вибрати завантажений образ прошивки.
- Виберіть образ. Виберіть завантажений файл прошивки і підтвердіть відновлення.
Відкотитися можна лише на найближчу попередню версію iOS. Наприклад, якщо у вас iOS 17, ви не зможете повернутися на iOS 15.
Перед відкатом не забудьте зробити резервну копію всіх ваших даних, щоб не втратити важливі файли. Це займе трохи місця на вашому системному диску, тому переконайтеся, що у вас достатньо вільного простору.
Отримав “цеглу”: що робити, якщо смартфон не вмикається після оновлення?
Якщо після оновлення ваш смартфон не вмикається, вітаємо, ви отримали цеглу. Але не все втрачено! Встановити актуальну версію прошивки можна практично на будь-який Android-смартфон, використовуючи режим Recovery або офіційні програми, як-от Samsung Odin.
Це працює лише тоді, коли не встановилася правильно саме офіційна прошивка. Якщо ж ви встановлювали кастомну прошивку або прошивку для іншого пристрою, це може серйозно пошкодити смартфон, особливо якщо були маніпуляції із завантажувачем. У таких випадках краще звернутися до сервісного центру.
Що робити з уповільненим інтерфейсом Android після оновлення?
Якщо після оновлення ваш Android працює повільніше, спробуйте… зменшити час анімації. Для цього зайдіть у налаштування, відкрийте розділ “Для розробників”, знайдіть параметри анімації та зменшіть їх тривалість. Якщо інтерфейс значно краще працював на попередній версії Android, скоріш за все, “залізо” вашого смартфона втрачає актуальність. Ось чому ми рекомендуємо подумати двічі, перш ніж оновлювати систему на телефоні, особливо на старому телефоні.
Де знайти стару версію програми?
Якщо вам потрібна стара версія програми на Android, радимо скористатися порталом APKMirror.com. Тут можна знайти різні версії багатьох програм. Перед встановленням старішої версії обов’язково видаліть останню версію програми, оскільки Android не дозволяє оновлюватися до старішої версії.
На жаль, повернути стару версію програми на iOS неможливо, оскільки всі встановлення проходять через App Store, який завжди пропонує лише найновішу версію.