У 2021 році було представлено компактну ігрову приставку Nintendo Switch OLED з незначними апдейтами: змінили тип дисплея, збільшили його розмір, додали пам’яті та внесли незначні корективи у розміри корпусу. Від Steam Deck OLED, який надійшов у продаж в грудні 2023 року, очікували схожих нововведень, однак замість цього отримали повноцінне Pro-оновлення базової моделі.
Таким чином, у 2024 році постає питання: у чому полягає різниця між стандартним Steam Deck (LCD) та OLED-версією, і наскільки істотні ці зміни? Як виявилося, друга версія має чимало переваг. Давайте розглянемо це питання більш детально.
Що таке Steam Deck OLED?
Отож, що приваблює у цій консолі:
- Спеціалізована операційна система та оптимізація споживання енергії. На відміну від Windows, система SteamOS адаптована спеціально під мобільний геймінг. З потужністю всього 15 Вт Стім Дек здатен запускати вимогливі ігри при 30 кадрах в секунду, тоді як потужніші аналоги приставок на Windows можуть досягти такого лише шляхом збільшення споживання енергії, що швидше садить батарею.
- Елементи керування. Окрім стандартних стіків, тригерів та кнопок, консоль має сенсорний екран, дві сенсорні панелі та чотири додаткові кнопки ззаду (майже як у топових геймпадів для смартфонів). Все це можна налаштувати під власні уподобання, щоб було зручно грати як у Resident Evil 4 Remake, так і в ігри на кшталт RimWorld. Популярні ігри отримують готові налаштування елементів керування від спільноти геймерів.
- Гнучкість. Консоль Steam Deck OLED не обмежена лише системою SteamOS. На неї можна встановити Windows і завантажувати ігри з Epic Store. Ви зможете, наприклад, встановити RetroArch для емуляції старих консолей і аркадних автоматів. За допомогою тих же емуляторів можна запустити ігри для “агушагеймерів” з Nintendo Switch, включно з “Зельдою”. Не варто розраховувати на стабільні кадри в секунду у останньому випадку, але сама наявність такої можливості є значним плюсом.
Як підсумок: “Дек” — це універсальна консоль. Вона ідеально підходить як для запуску сучасних ПК-ігор, так і для тайтлів зі старих консолей. При цьому вона дешевша за своїх прямих конкурентів на Windows.
Технічні характеристики
Без зайвих слів перейдемо до ТХ:
Характеристика | Значення |
Екран | Сенсорний, OLED, 7.4” (1280×800), HDR (до 1000 кд/м2), 90 Гц, 110% DCI-P3 |
Процесор | AMD Zen 2, 4 ядра, частота від 2.4 ГГц, потужність від 4 до 15 Вт, графічний процесор RDNA 2 |
Пам’ять (ОЗП/ПЗП) | 16 ГБ (LPDDR5, 6400 МГц) / 512 ГБ або 1 TB NVMe SSD |
Акумулятор | 50 Вт*год, підтримка швидкої зарядки PD 3.0 потужністю 45 Вт |
Інтерфейси | USB-C, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, комбінований 3.5 мм аудіовихід, підтримка карт microSD UHS-I |
Габарити | 298 x 117 x 49 мм |
Вага | 640 г |
Для початку можна обрати модель з SSD об’ємом 512 гігабайт, а згодом “рідний” SSD можна замінити на більш вмісткий, аж до 2 терабайт. Окрім того, версія з пам’яттю 1 Тб відрізняється від 512-гігабайтної моделі в декількох аспектах:
- Екран виконаний у матовому стилі, не глянцевому;
- У комплекті йдуть два чохли: один більшого розміру, інший – меншого. Менший чохол легко поміщається всередині більшого.
Для північноамериканського ринку пропонується ексклюзивна OLED-модель з прозорим корпусом та унікальним дизайном.
Знайти аксесуари для нової ігрової приставки — не проблема. На ринку доступний широкий асортимент: захисне скло для дисплея, повнорозмірні чохли, захисні накладки та док-станції. Серед них наявні як оригінальні продукти, так і товари від незалежних виробників.
6 відмінностей між Steam Deck OLED та стандартним Steam Deck LED
Для зручності порівняння версій Steam Deck OLED і Steam Deck LCD ми створили таблицю, висвітливши лише головні відмінності, аби уникнути повторення технічних характеристик обох моделей.
Консоль | Steam Deck OLED | Steam Deck LCD |
Екран | OLED, частота оновлення 90 Гц, пікова яскравість 600 кд/м2 в SDR та 1000 кд/м2 в HDR | LCD, частота оновлення 60 Гц, пікова яскравість в SDR 400 кд/м2 , підтримка HDR відсутня |
Процесор | 6 нанометрів | 7 нанометрів |
Пам’ять | 16 ГБ оперативної пам’яті LPDDR5 з частотою 6400 МГц, мінімальний об’єм накопичувача 512 ГБ (NVMe) | 16 ГБ оперативної пам’яті LPDDR5 з частотою 5500 МГц, мінімальний об’єм накопичувача 64 ГБ (eMMC), наразі у продажу доступна лише версія на 256 ГБ (NVMe) |
Безпровідні інтерфейси | Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E (ax) | Bluetooth 5.0, Wi-Fi 5 (ac) |
Акумулятор | 50 Вт*год, зарядний пристрій з кабелем довжиною 2.5 метра | 40 Вт*год, зарядний пристрій з кабелем довжиною 1.5 метра |
Вага | 640 г | 669 г |
Зовнішній вигляд пристрою залишився незмінним, але у модель з OLED-дисплеєм були внесені деякі вдосконалення: навколо кнопки увімкнення з’явилося оранжеве окантування, а впадини на джойстиках стали глибшими, що робить їх більш комфортними для пальців.
Давайте глибше зануримось у переваги цих оновлень. Ось чому Steam Deck OLED кращий за свого попередника:
- Заміна LCD на OLED забезпечила відмінну передачу кольору, насичений чорний колір і збільшену тривалість роботи від батареї. Розмір дисплея теж чуть збільшили — до 7.4 дюймів замість 7. Широтно-імпульсна модуляція (ШІМ) залишається на комфортному рівні — близько 20% при яскравості від 50% до 100% (пруф буде на фото далі). При зменшенні яскравості до 50% і нижче ШІМ зростає до 50-60%. Активація DC Dimming потребує модифікації SteamOS, що може бути ризикованим. Тому краще не знижувати яскравість нижче 50%.
- Додана підтримка HDR, що робить кольори в іграх більш насиченими. Але це працює лише з сумісними проектами.
Частота оновлення екрану збільшена до 90 Гц, і це робить анімації плавнішими. Повноцінно насолоджуватися вищою частотою оновлення можливо лише в іграх, які не потребують значних ресурсів. Крім того, існує можливість подальшого розгону до 120 Гц. - Покращена продуктивність завдяки зменшенню техпроцесу, збільшенню частоти оперативної пам’яті (яка працює в чотирьохканальному режимі) та додатковій програмній оптимізації. Залежно від гри, приріст продуктивності може варіюватися від 1-3 кадрів до 10-15.
- Оновлення бездротових інтерфейсів. Наявність Bluetooth версії 5.3 мінімально впливає на автономність, але Wi-Fi 6E значно прискорює завантаження ігор.
- Ємність акумулятора збільшено. Інженери переосмислили розміщення компонентів, що дозволило розмістити більшу батарею на 50 Вт*год і водночас оптимізувати систему охолодження.
- Максимальний час автономної роботи тепер досягає до 12 годин, при цьому рівень шуму від охолодження не перевищує 50 дБ (у порівнянні з попередньою версією, яка могла видавати до 60 дБ).
Вага Steam Deck OLED майже не відрізняється від ваги попередньої моделі. Консоль зберігає свої габаритні розміри, що може спричиняти втому в руках при тривалому користуванні, особливо без можливості спертися на щось. Якщо порівнювати її з іншими портативними пристроями на базі Windows, ситуація схожа: вони також важкі та громіздкі. Лише Nintendo Switch може похвалитися справжньою портативністю, але цей девайс належить до іншої категорії та підходить не кожному.
Що стосується портативної консолі PlayStation Portal, то ми не беремо її до уваги. Вона працює лише в комбінації з основною консоллю PlayStation і фактично є Android-планшетом з елементами DualSense, прикріпленими по боках.
Всі плюси і мінуси Steam Deck OLED
- OLED-екран з високою контрастністю та насиченістю кольорів
- Яскравість до 1000 кд/м2
- Підтримка HDR та 90 Гц
- Широка спільнота
- Великий вибір ігор та додатків
- Оптимізована операційна система
- Автономність до 2 годин безперервної гри в Cyberpunk
- Мінімальний об'єм пам'яті 512 ГБ плюс слот для microSD-картки
- Можливість перетворення з док-станцією на аналог офісного ПК
- Можливість налаштування параметрів для кожної гри
- OLED-версія з 512 ГБ пам'яті має нижчу стартову ціну порівняно з LCD-версією 256 ГБ
- Можливість встановлення Windows
- Використання Epic Store / емуляторів і навіть становлення на шлях Веселого Роджера
- Якість збірки (суперечливий момент)
- Можливе нагрівання
- Великі розміри та вага консолі (298 x 117 x 49 мм / 640 г) плюс додаткові міліметри від чохла
Не можемо оминути увагою й неабияку ремонтопридатність “Дека”, з можливістю його ручного перезбирання.
Розглядати роздільну здатність дисплея HD як недолік було б не зовсім коректно. Адже збільшення роздільної здатності призведе до зменшення часу роботи без підзарядки та може негативно вплинути на загальну продуктивність.
Які ігри підтримує Steam Deck OLED?
Детальний перелік ігор, сумісних з цією консоллю, можна знайти на платформі Steam. Серед доступних ігор є як численні інді-проєкти, так і масштабні релізи. Серед них: Baldur’s Gate, Resident Evil 4 Remake, Elden Ring, Euro Truck Simulator та інші. У мережі можна знайти покрокові інструкції для запуску старих хітів, зокрема культового NFS Most Wanted.
Щодо сумісності ігор у магазині Steam, використовуються чотири позначки:
- «Повністю сумісно» – гра працює при 30 кадрах за секунду без потреби вручну налаштовувати параметри;
- «Можливо грати» – слід вручну скорегувати налаштування графіки для комфортного ігрового процесу;
- «Не підтримується» – гру не вдасться запустити на цій консолі;
- «Невідомо» – гру не перевіряли на сумісність, але ви можете спробувати запустити її самостійно.
Що стосується здатності працювати з іграми попередніх поколінь, то Steam Deck OLED не має відмінностей від оригінальної моделі. Якщо якась гра не запускається на версії з LCD-екраном, то і в OLED-варіанті користувач зіткнеться з такими ж проблемами.
Для кого Steam Deck OLED стане кращим вибором?
Steam Deck OLED стане кращим вибором для тих, хто не встиг придбати першу версію з LCD-дисплеєм. Оригінальний Steam Deck можна було розцінювати як певний експеримент від Valve, і успіх цього пристрою спонукав компанію до створення оновленої версії.
Реалізація такого проекту могла бути розглянута ще з часів Steam Machines у 2014 році, замість запрошення сторонніх брендів до випуску великої кількості ПК з різними конфігураціями за непомірно високими цінами… Проте це вже зовсім інша історія.
Для кого краще підійде звичайний Steam Deck з LCD-екраном?
Цей варіант підійде для тих, хто не бажає переплачувати. На українському ринку версія з LCD-екраном та об’ємом пам’яті 512 ГБ коштує 21-22 тисячі гривень, тоді як модель OLED з таким же об’ємом пам’яті обійдеться приблизно у 27 000 грн.
Інший аргумент на користь LCD-версії — якщо ваші очі чутливі до широтно-імпульсної модуляції (ШІМ). В інших аспектах придбання версії з LCD-екраном вже не має сенсу, адже вона поступається своєму наступнику практично у всьому.
FAQ
Чи може Steam Deck OLED слугувати заміною ноутбуку?
Певною мірою так. Цей пристрій ідеально підходить для ігор та перегляду медіаконтенту, а також може бути використаний для спілкування у месенджерах. Однак для написання текстів або ретушування фотографій він не підійде. Ситуацію частково виправляє док-станція, але вона перетворює консоль на портативний ПК, а не на повноцінний ноутбук.
Чи підтримує OLED-версія всі ігри, що доступні на стандартній версії Steam Deck?
Так, обидві консолі мають однакову сумісність із іграми.
Чи є покращення у системі охолодження?
У версії OLED систему охолодження було модернізовано, завдяки чому процесор залишається більш холодним, а максимальний рівень шуму від вентиляторів не перевищує 50 дБ. У стандартній версії процесор міг нагріватися настільки, що вентилятори створювали шум на рівні 60-65 дБ.
Яка довговічність OLED-екрана порівняно зі стандартним Steam Deck?
Час покаже, наскільки OLED-дисплей Steam Deck схильний до вигорання. Станом на кінець січня 2024 року в мережі не з’являлося інформації про дефекти чи проблеми з OLED-панелями.
Цікавим виявився тест від блогера The Phawx. Під час тестування одного й того ж зображення на екрані консолі з яскравістю від 400 до 1000 ніт, ознаки вигорання з’явилися лише після 750 годин безперервного використання. Це відповідає приблизно 31 дню безперервного користування. У повсякденному житті ніхто не використовуватиме Steam Deck таким чином, плюс зображення в іграх динамічне і постійно змінюється.