З розвитком інтернет-технологій швидкість підключення досягла десятків, сотень, і ось уже тисяч Мбіт/с. Якщо раніше швидкість 2 Мбіт/с цілком задовольняла потреби в однокімнатній квартирі, то зараз кожний гаджет амбітно вимагає від 10 до 50 Мбіт/с. Тому виникає питання: як покращити якість сигналу Wi-Fi?
Ми розглянемо як прості рішення, які не потребують великих витрат часу та грошей, так і більш складні дієві методи, що забезпечать високошвидкісний Wi-Fi в усій квартирі.
Читайте також: 7 найпотужніших недорогих роутерів до $70.
Чому Wi-Fi може бути слабким?
На якість Wi-Fi може впливати безліч чинників. Зокрема, це можуть бути перешкоди у вигляді стін або завади від інших роутерів. Проте причин буває значно більше.
Ось основні причини слабкого Wi-Fi:
- Стіни та інші перешкоди на шляху сигналу.
- Занадто багато роутерів поблизу, які створюють перешкоди.
- Завантаження великих файлів на іншому пристрої.
- Роутер із поганою чутливістю.
- Невірні налаштування роутера.
- Проблеми з Wi-Fi-адаптером у пристрої.
- Застарілі пристрої, що працюють на стандарті 802.11g.
Як покращити сигнал без витрат?
Спосіб 1: Правильне розміщення роутера, налаштування та оптимізація
Потенційна продуктивність: висока
Якщо Wi-Fi зв’язок слабкий, його можна посилити без додаткових інвестицій. Ключ до покращення — оптимальне розташування маршрутизатора.
Часто стається так, що спочатку інтернет-кабель тягнуть до комп’ютера, а потім роутер розташовують поряд. У такому разі роутер може не знаходитися в найкращому місці, особливо для просторих квартир. В ідеалі роутер має бути встановлено у коридорі, забезпечуючи рівномірний доступ до Wi-Fi у всіх кімнатах.
У приватному будинку уникайте розміщення роутера безпосередньо над кімнатою з залізобетонними перекриттями. Також не слід розміщувати його на стелі першого поверху. Враховуючи роботу антен та спосіб, яким сигнал проходить через перешкоди, можуть виникнути проблеми зі зв’язком. Оптимальне місце для роутера у будинку — поряд зі сходами або там, де коридори проходять на обох поверхах.
Якщо роутер підтримує стандарти Wi-Fi 5 Wave 2 чи Wi-Fi 6, він може мати декілька потоків для різних пристроїв. Особливість таких моделей — технологія Beamforming, що дозволяє антенам налаштовувати сигнал конкретно під потреби пристрою. Це збільшує радіус дії роутера.
Аби вибрати ідеальне місце для маршрутизатора, можна скористатися спеціальними програмами, як-от NetSpot (як на картинці вище). Вона створює “карту тепла”, що відображає рівень сигналу у кожному куточку вашої оселі.
Спосіб 2: Регулювання антен на маршрутизаторі
Ефективність: від низької до середньої
Антени маршрутизатора мають спрямованість, тому їх треба встановлювати так, щоб перпендикулярна їм площина покривала всю потрібну зону. Уявіть, ніби на антені знаходиться CD-диск; це допоможе уявити, в які сторони розповсюджується сигнал.
У квартирі всі антени мають стояти вертикально для досягнення найкращих результатів. У двоповерховому будинку ситуація інша — варто трохи нахилити дві із 4-х антен маршрутизатора для забезпечення сигналом другого поверху. Однак це актуально лише для моделей, у яких дві антени працюють на частоті 2.4 ГГц, а ще дві — на 5 ГГц. Тоді під нахилом мають бути дві ліві або дві праві антени.
Для цього вам знадобиться дводіапазонний маршрутизатор. Прочитайте наш ТОП-10 кращих Wi-Fi дводіапазонних маршрутизаторів зі швидкістю 1000 Мбіт/с (незабаром на сайті), щоб обрати оптимальну модель.
Спосіб 3: Зміна каналу у налаштуваннях маршрутизатора
Ефективність: від низької до середньої
Вибір каналу є одним із основних способів виправлення нестабільного з’єднання. Спочатку слід дізнатися, на якому каналі працює ваш маршрутизатор. Для цього можна скористатися програмою Wi-Fi Analyzer для Android (для його роботи треба увімкнути GPS).
Перевірте місця, де Wi-Fi-сигнал найслабший. Оберіть найменш завантажений канал, звернувши увагу на рейтинги доступних каналів.
Не забувайте про характеристики антени: вона покращує сигнал лише в певному діапазоні. Якщо сила сигналу на 6-9 каналі Wi-Fi 2.4 ГГц нижче -80 dBm, перехід на інші канали може погіршити ситуацію або навіть призвести до втрати зв’язку. Тому важливо враховувати чутливість ваших пристроїв до каналу.
Часто роутери в автоматичному режимі вибирають 6 канал, оскільки він забезпечує найширший радіус дії. Що стосується частоти 5 ГГц, то тут зазвичай найкраще працює 44 канал.
Спосіб 4: Вибір між частотами 2.4 ГГц та 5 ГГц
Ефективність: середня
Перехід з 5 ГГц на 2.4 ГГц може бути корисним, якщо в будинку небагато точок доступу Wi-Fi. В іншому випадку сигнал вашого роутера буде конкурувати з іншими роутерами, особливо на відстані. Перехід з 2.4 ГГц на 5 ГГц може покращити ситуацію завдяки більш сучасним технологіям поділу каналів зв’язку, навіть при слабшому сигналі. Сигнал на 5 ГГц швидше слабшає, але менша кількість роутерів на цій частоті забезпечує більш стабільне з’єднання, хоча й на обмеженій відстані. Спробуйте обидві частоти і виберіть найкращу залежно від ситуації.
Один з рекомендованих нами роутерів з підтримкою 5 ГГц — Keenetic Giant KN-2610 з 8 портами.
Спосіб 5: Перевірка налаштувань потужності та живлення
Ефективність: низька
Інколи достатньо змінити налаштування роутера, щоб посилити Wi-Fi-сигнал. Для доступу до налаштувань маршрутизатора перейдіть у розділ “Мережеві підключення” у Windows. Зазвичай IP-адреса маршрутизатора виглядає так: 192.168.1.1.
Ще один метод — викликати команду ipconfig. Натисніть клавіші Win+R, потім вставте та активуйте команду: cmd.exe /k ipconfig. Це також допоможе вам з’ясувати IP-шлюз. Введіть отриману IP-адресу у веб-браузері. Якщо логін та пароль залишались без змін, їх можна знайти або у посібнику до маршрутизатора, або у договорі з інтернет-провайдером, якщо він надав вам свій маршрутизатор.
Часто маршрутизатори за замовчуванням мають високу потужність передавача, тому цей метод може не допомогти вам покращити зв’язок. Однак, якщо потужність була встановлена на середньому рівні, ви зможете трохи збільшити її.
Навіть середній рівень сигналу достатній для надійного інтернет-з’єднання в пристроях. Вбудовані антени в девайсах часом є першопричиною слабкого з’єднання, особливо в порівнянні з потужними зовнішніми антенами роутера.
Рекомендуємо також перевірити налаштування адаптера вашого лаптопа. Доступ до них можна отримати через “Диспетчер пристроїв”. Зазвичай потужність передавача вже встановлена на максимум. Крім того, є можливість вимкнути режим енергозбереження, який іноді призводить до втрати сигналу Wi-Fi.
Метод 6. Регулювання якості зв’язку через QoS
Можлива ефективність: низька
Маршрутизатори дають можливість встановити пріоритет для конкретного пристрою або підвищити важливість певного виду трафіку. Наприклад, ви можете віддати перевагу ігровому ПК або ТВ-боксу.
Це програмний підхід, і за допомогою QoS ви не зможете збільшити радіус дії або максимальну швидкість. Але при невеликій швидкості ви зможете покращити стабільність зв’язку. Контроль дозволить не використовувати всю пропускну здатність при завантаженні великих файлів.
Метод 7. Оновлення прошивки роутера
Можлива ефективність: від низької до середньої
Іноді причиною слабкого з’єднання може бути неоптимальна прошивка, тому варто мати найновішу її версію на вашому маршрутизаторі.
Для багатьох роутерів існують неофіційні прошивки, зокрема OpenWRT. Вона містить численні налаштування, які недоступні в стандартній прошивці. Зокрема, можна налаштовувати Wi-Fi більш гнучко, створюючи кілька мереж з різними параметрами: одну для гостей без LAN, іншу — для дітей з фільтрацією контенту тощо.
У разі, коли ви користуєтеся роутером китайської виробництва, зміна прошивки на місцеву може покращити сигнал. Замість стандартних 23 dBm можна збільшити потужність до 30 dBm, але краще зупинитися в межах 23-26 dBm, оскільки занадто потужний сигнал може викликати відбиття хвиль Wi-Fi від стін або інших перешкод.
Платні методи посилення сигналу Wi-Fi через додаткове обладнання
Метод 8. Mesh-мережа
Потенційна ефективність: дуже висока
Є декілька способів збільшити сигнал Wi-Fi, використовуючи додатковий роутер, але Mesh-мережа буде найбільш ефективна. Якщо ваш основний роутер підтримує цю технологію, купуйте ще один такий же роутер з підтримкою Mesh. Важливо, щоб версії Wi-Fi (Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6 / Wi-Fi 4 і т.д.) обох роутерів співпадали.
Майже всі виробники мають свою імплементацію Mesh, тому інша марка роутера може бути несумісною з вашим теперішнім роутером.
Два роутера створюють єдину мережу, перехід між якими майже непомітний. Найкраще використовувати Wi-Fi 6, але переконайтеся, що ваші пристрої підтримують цю версію.
Сучасні роутери можуть створювати як бездротовий, так і дротовий службовий канал. У другому варіанті швидкість буде максимальною, а несуча стіна не стане перепоною для сигналу.
Мережа Mesh на базі Wi-Fi 5 може забезпечувати швидкість до 400 Мбіт/с на дальньому роутері, а з Wi-Fi 6 і окремим бездротовим каналом (з підтримкою MIMO 4×4) швидкість може сягати й 800 Мбіт/с.
Найкраща Mesh-система 2025 року за версією Tech.Rate — це TP-LINK Deco X60 (3-pack) з можливістю дротового підключення, підтримкою Wi-Fi 6, широким каналом 160 МГц і простим налаштуванням через додаток.
Метод 9: Використання ретранслятора (репітера)
Очікувана ефективність: Висока
Розширити діапазон сигналу Wi-Fi вашого роутера TP-Link чи іншого бренду можна за допомогою доволі дешевого пристрою — ретранслятора (репітера).
Цей пристрій діє подібно до Mesh-мережі, тобто розширює покриття, але робить це менш практично, просто повторюючи існуючий сигнал. Хоча дальність сигналу збільшується, можуть збільшитися й затримки, що критично, наприклад, для онлайн-ігор. Щоправда, затримки при переході на іншу мережу досить короткі — відеодзвінки не перериватимуться.
Однак ретранслятор має свої недоліки: для основного роутера він видимий як окремий пристрій, і гаджети, що підключені до нього, не можна налаштувати через роутер. Наприклад, батьківський контроль, налаштований на смартфон дитини, через репітер не функціонуватиме.
Середня швидкість, на яку можна розраховувати, становить 100-200 Мбіт/с для Wi-Fi 5. Судячи за багатьма відгуками, з 2.4 ГГц рідко вдається досягти швидкості вище 50 Мбіт/с.
ТОП-1 ретранслятор за версією нашої редакції — це TP-LINK RE505X з підтримкою Wi-Fi 6, гігабітним портом і швидкістю до 1201 Мб/с.
Метод 10: Використання точки доступу
Очікувана ефективність: дуже висока
Точка доступу — це ще один роутер, підключений кабелем LAN до мережі основного роутера. Цей метод має високу ефективність, адже дозволяє створити дві окремі мережі. Для 2.4 ГГц можна використовувати 1-й, 6-й та 11-й канали, щоб частотні діапазони не перетиналися. Для 5 ГГц можна використовувати 36-й та 48-й канали.
Мінусом є те, що пристрої погано переключаються між різними мережами Wi-Fi, і цей процес досить повільний. Таким чином, точка доступу підходить там, де потрібен швидкий Wi-Fi, але використовуються переважно стаціонарні пристрої, такі як ТВ-приставка чи комп’ютер.
Метод 11: Заміна мережевої карти
Очікувана ефективність: середня-висока
Послаблений сигнал Wi-Fi роутера можна покращити, замінивши мережеву карту на комп’ютері. Це ефективний метод, особливо у поєднанні з переходом на 5 ГГц. Якщо ваш старий ноутбук або комп’ютер має мережеву карту 802.n, то перехід на 5 ГГц значно покращить стабільність та прискорить з’єднання.
При виборі адаптера перевіряйте його форм-фактор. Для ноутбуків існує декілька видів карт mini PCI-e. Для настільних комп’ютерів також варто перевірити, чи є вільний слот PCI-e x1 або ж швидкісний порт USB 3.0.
Ще одна важлива рекомендація стосується операційної системи: для Windows 7 рекомендовано обирати адаптер від Qualcomm, оскільки їхній драйвер найбільш стабільний для цієї застарілої ОС. Якщо вам потрібен адаптер для Windows 10 чи Linux, розгляньте також варіанти від Intel.
Метод 12: Зміна антен
Потенційна ефективність: від низької до середньої
Щоб покращити сигнал Wi-Fi у домашніх умовах, розгляньте можливість заміни антен. Проте перед цим переконайтеся, що ваш роутер дозволяє замінювати антени, оскільки багато сучасних моделей мають вбудовані антени. З адаптерами таких обмежень менше: якщо вони оснащені зовнішніми антенами, зазвичай їх можна від’єднати.
Основний показник антени — її підсилення. Чим більше підсилення, тим вужчий кут покриття. Антена фокусує енергію, зосереджуючи сигнал у певному напрямку.
Типова антена роутера має підсилення 5 dBi. Якщо вам потрібно збільшити радіус дії, оберіть антени з підсиленням 7-9 dBi, але тоді усі пристрої мають бути приблизно у тій самій площині з роутером.
Для багатоповерхового приватного будинку антена 5 dBi може не бути оптимальною, оскільки такий роутер забезпечить гарне покриття лише на одному рівні. Тут краще використовувати антени з підсиленим 3-4 dBi.
Метод 13: Зовнішня антена
Потенційна ефективність: висока
Зовнішні антени зазвичай мають досить велике підсилення, понад 7 dBi, тому їх ідеально використовувати у квартирах, де сигнал розповсюджується у горизонтальній площині. Для роутера або Wi-Fi-адаптера підійдуть антени 7-9 dBi.
Взагалі, зовнішні антени не завжди відповідають потребам звичайного користувача, оскільки більшість з них мають підсилення понад 9 dBi, що може бути надлишковим навіть для квартири. Однак це чудовий метод об’єднати два будинки в одну мережу. З оптимальним розташуванням відстань між роутерами може бути до 1-2 кілометрів за умови прямої видимості.
Часто таким чином проводять інтернет у приватний будинок, коли поряд є високий будівельний об’єкт з декількома провайдерськими лініями.
Метод 14: Оновлення роутера
Потенційна ефективність: висока
Якщо ви проживаєте в багатоквартирному будинку і користуєтеся застарілим роутером, який працює за стандартом 802.11g/n, це може бути основною причиною слабкого з’єднання. Велика завантаженість діапазону 2.4 ГГц може заважати вам отримати якісне з’єднання навіть у сусідній кімнаті. Тому є сенс придбати новий роутер з підтримкою 5 ГГц і збільшеним радіусом дії.
Перехід на роутер з підтримкою Wi-Fi 6 може дати найкращі результати. При цьому важливо, щоб ваші пристрої також підтримували цей стандарт. Виробники стверджують, що радіус дії може бути збільшений на цілих 60%, хоча на практиці значення можуть бути меншими. Втім, ефект відчутний і його важко ігнорувати.
Якщо у вас багато різноманітних гаджетів, корисною буде підтримка технології MU-MIMO 4×4. Ця технологія дозволяє маршрутизатору створювати 4 незалежні потоки даних. Таким чином, роутеру легше налаштовувати сигнал для різних пристроїв, що підвищує стабільність та швидкість Wi-Fi.
Лідером нашого рейтингу 10 найпотужніших роутерів з великим радіусом дії є Keenetic Giga (KN-1011), який підтримує Wi-Fi 6, Mesh, має 2 USB-порти, 4 LAN-порти і функціональну прошивку Keenetic OS.
15. Саморобний підсилювач
Потенційна еффективність: існує
Ви також можете самостійно підсилити антену Wi-Fi роутера. Найпростіший спосіб – встановити відбивач, який дозволить антені краще приймати слабкий сигнал від пристроїв та значно посилити сигнал самого роутера.
В ролі відбивача можна використати алюмінієву бляшанку або фольгу. Достатньо розмістити відбивач з тієї сторони антен, де немає жодних пристроїв. Закруглення робити не варто, оскільки у цьому випадку ви отримаєте вузьконаправлене підсилення сигналу, схоже на супутникову антену, яка приймає сигнал лише з одного напрямку.
Відстань від антени до відбивача має становити близько 12 сантиметрів, що дорівнює довжині хвилі Wi-Fi 2.4 ГГц. Це дозволить хвилі, яку випромінює антена, сформуватися, і таким чином відбудеться посилення сигналу. Якщо ставити відбивач близько, він просто завадить розповсюдженню сигналу в одному з напрямків, і посилення практично не буде.
Є свої ідеї щодо посилення сигналу роутера? Пишіть у коментарях нижче.