На світовому ринку є 2 великі компанії, які починаються на літеру «S» та виготовляють першокласні телевізори класу High-End. Це південнокорейська Samsung та японська Sony. І якщо у першого виробника просто гігантська фан-спільнота, як у Apple, то армія фанатів другого не така велика.
Що ж, давайте розберемося: який телевізор кращий — Соні чи Самсунг — у 2024 році, для різної аудиторії та різних пріоритетів. Під час підготовки матеріалу ми враховували загальну частку ринку кожного виробника, їхні фірмові технології, середню вартість моделей, професійні тести та відгуки від майстрів сервісних центрів.
Коротка історія брендів Samsung або Sony
Обидва виробники пройшли довгий шлях становлення на світовому ринку. Згадаємо лише ключові моменти і почнемо з корейців.
Samsung
Умовно свій шлях компанія розпочала у 1930-х роках з виробництва рисового борошна. Торгова марка Samsung Trading Company з’явилася лише у 1938, коли справи пішли вгору і власник компанії зміг створити канал експорту харчових продуктів до Китаю.
Після цього компанія займалася виробництвом спиртних напоїв, під її брендом відкрилася текстильна фабрика, страхова компанія та навіть цукровий завод.
Свій шлях виробництва електроніки Samsung розпочала у 1969 році після об’єднання з японською корпорацією SANYO. У цьому ж році бренд почав випускати свої перші чорно-білі телевізори для внутрішнього ринку.
Через 8 років, у 1977 році, вендор запустив виробництво першого кольорового телевізора, який вирушив “завойовувати” інші країни. З кожним роком ТВ бренду змінювалися: екрани ставали більшими, а на зміну фанерним корпусам прийшов пластик.
Наступною ерою стали 1990-ті, коли бренд експериментував з назвами, співвідношенням сторін та новими технологіями. Так, у 1998 екрани ЕПТ-телевізорів від Samsung стали плоскими.
У 2004 компанія відзначилася демонстрацією найбільшого на той час телевізора з діагоналлю 46 дюймів. У 2008 р. в моделях бренду з’явилася можливість підключення до інтернету, у 2010 відбувся реліз першої системи Smart TV, а вже у 2017 на ринок потрапила перша панель з технологією QLED.
Sony
Історія Sony обійшлась без виробництва рисового борошна та продажу продуктів харчування 🙂 Вона розпочалася в 1946 році під назвою Tokyo Tsushin Kogyo. Лише у 1957 році світ познайомився з Sony Corporation. Назву змінили, щоб американцям було легше її вимовляти.
Перший телевізор бренду, що вийшов у 1960 році, відразу став сенсацією, адже він був портативним! Його вартість тоді становила чималі 250 доларів, і він продавався у США. Уже у 1968 році під егідою Sony з’явився кольоровий ТВ, який завдяки унікальному кінескопу був у 2 рази яскравішим за своїх конкурентів.
У 1977 з’явилася перша модель із сенсорними кнопками керування. Потім компанія модернізувала технологію Trinitron, випускаючи на її основі нові ЕПТ-телевізори. У 1996 на ринок надійшли моделі із плоским екраном, а перші рідкокристалічні панелі Sony з’явилися у 2002 році.
Дійсно проривним став 2007 рік, коли Sony випустила перший OLED-телевізор, раніше за інші бренди. У тому ж 2010 році, як і у Samsung, відбулося впровадження Smart TV. А вже у 2012 надійшли до продажу моделі з роздільною здатністю 4K (хоча тоді контенту під неї було ще дуже мало).
Обидві компанії також випускають іншу техніку та комплектуючі. Чого варті лише сенсори камер та смартфони… У Sony ще й повноцінна кінокомпанія та ігровий підрозділ з їхніми консолями Playstation. До речі, ТОП найкращих телевізорів для геймінгу також незабаром з’явиться на сайті.
Частки ринку
Спираючись на оцінку дослідницької компанії Omdia за листопад 2022 року, перше місце за продажем телевізорів у світі належить Samsung із часткою у 30,2%. Sony знаходиться на 5 місці з показником у 8%. Вище японського бренду стоять: HiSense — 8,6%, TCL — 9,3%, LG — 17%.
OLED проти QLED — основні технології в телевізорах брендів
Починаючи дискусію стосовно того, який телевізор кращий — від Sony чи Samsung, потрібно вказати ключові технології, які виробники використовують у своїх панелях.
Почнемо з OLED-матриць, які активно просувала Sony. Такі телевізори:
- мають низький час відгуку для консольного та ПК-геймінгу (принаймні, на папері);
- тонші, оскільки не потребують додаткового шару підсвітки;
- забезпечують безкінечну контрастність та насичені кольори — чорний колір виглядає справді чорним, а не сірим.
Це краща технологія століття. Але має вона і недоліки:
- вища вартість, порівняно із LED-панелями;
- мерехтіння ШІМ на низьких рівнях яскравості + так зване вигорання пікселів з часом при тривалому транслюванні статичних елементів. Втім, виробники активно борються з цими проблемами, впроваджуючи різноманітні апаратні та програмні рішення, наприклад, PixelShift від Samsung;
- низька пікова яскравість порівняно із LED, у Samsung такої проблеми немає.
Серед топових моделей від Samsung також є варіанти з OLED-матрицями, і в тестах від RTINGS вони навіть перевершують прямі аналоги від Sony.
Triluminos від SONY — повноцінна альтернатива QLED?
Так, технологія Triluminos, як і QLED, використовує квантові точки для збільшення максимальної яскравості та насиченості зображення. Відмінністю цієї технології від інших стало використання синіх світлодіодів замість білих, що забезпечило передачу чистого червоного та зеленого кольорів.
Перший телевізор з цією технологією з’явився на ринку у 2013 році. З часом технологія отримала декілька варіацій з приставками Pro та Max. Чим вони відрізняються один від одного, ніхто вам не скаже, але їх використовують зокрема і в OLED-матрицях.
Де краща максимальна яскравість та контрастність?
Це безпосередньо залежить від встановленої в телевізорі матриці, типу підсвітки та наявності тих самих квантових точок.
OLED проти OLED
Для прикладу візьмемо пряме порівняння Sony A90J OLED і Samsung S95B OLED, проведене експертами з RTINGS. Обидва телевізори мають OLED-матриці, але з різною структурою субпікселів.
Контрастність у них однакова, тобто нескінченна, через глибокий чорний колір. Ось тільки яскравість помітно відрізняється. У Sony пікова яскравість для SDR досягає 277 кд/м2, а для HDR — 622 кд/м2. У Samsung SDR показник 423 кд/м2, а HDR досягає 910 кд/м2. Тобто рішення від південнокорейського бренду безумовно яскравіше.
Окрім цих моделей ми розглядали результати тестів інших OLED TV, і у Samsung пікова яскравість майже завжди вища, а інколи навіть перевищує значення 1000 кд/м2.
Triluminos проти QLED
З OLED розібрались. А якщо порівняти Triluminos і QLED? Ситуація схожа. Ми порівняли різні моделі, але для наочності візьмемо дорожчі Sony X95J і Samsung QN95B QLED. У другого використовують навіть не звичайний, а покращений Neo QLED.
Модель від Sony показує яскравість на рівні 662 кд/м2 для SDR контенту і 530 кд/м2 для HDR. У Samsung в SDR і HDR яскравість перевищує 1000 кд/м2. За нативною контрастністю вони знаходяться приблизно на одному і тому ж рівні, демонструючи показник 3000:1.
Як підсумок, Samsung завжди яскравіший, що є плюсом, якщо ви плануєте дивитися HDR-контент або грати в ігри з HDR. Контрастність у телевізорів схожа. Чого не забрати в Sony, так це відмінне калібрування з заводу або можливість довести його до ідеалу вручну.
Ми не будемо порівнювати найбюджетніші моделі телевізорів, там у Samsung суцільний брак матриць, часті відвалювання Wi-Fi, а іноді й звуку. А у Sony тим часом не так багато доступних моделейна українському ринку, на жаль.
Який телевізор — Samsung чи Sony — кращий за апаратною частиною?
Якщо у смартфонах і ПК з процесорами все відносно зрозуміло звичайному покупцеві, то з чіпами у телевізорах все по-іншому.
В телевізори Samsung встановлюють “камені” під назвою Neo Quantum Processor. Саме вони відповідають за апскейлінг контенту, роботу додатків та різних “покращувачів” зображення на основі нейромереж.
Sony, зі свого боку, просуває процесор X1 на базі 4K HDR. І робить він те ж саме, що й його аналог від Samsung. Різницю можна помітити у дрібницях, наприклад, жорсткіший захист від вигоряння пікселів в OLED-панелях від південнокорейської компанії або трохи краща обробка зображення.
Але як і зі смартфонами, в бюджетні ТВ ставлять слабенькі процесори, які повільно працюють “з коробки” або через 6-12 місяців після покупки.
Smart TV: Android TV проти Tizen
У Sony вирішили не ускладнювати собі життя фірмовою операційною системою і зупинилися на Android TV. В 2024 році актуальні моделі бренду вже працюють на Google TV, що по своїй суті одне й те ж саме, але зручніше з точки зору інтерфейсу.
Як би не критикували Андроїд на смартфонах (переважно прихильники одного відомого фрукту), на телевізорах Android TV — чудова платформа, адже:
- доступно багато програм, як з офіційного магазину, так і зі сторонніх джерел;
- є можливість налаштувати роботу телевізора під себе, наприклад, обмежити кількість фонових процесів;
- в наших реаліях можна вільно отримати доступ до улюблених стрімінгових платформ, як-от Netflix.
Без фрізів теж не обходиться, але вони зустрічаються не так часто.
До інших переваг платформи слід віднести підтримку AirPlay для трансляції контенту з iPhone на телевізор, плюс Miracast для тих же цілей, але уже під Android. Додатково Bluetooth, голосове управління з Google Assistant, можливість інтеграції в розумний будинок Apple HomeKit тощо.
За функціоналом Tizen мало чим відрізняється від Android TV з точки зору наявності AirPlay, Miracast та інтеграції з розумним будинком, щоправда, лише в рамках Samsung SmartThings. А ось можливості самої ОС обмежені — жодного стороннього софту, лише з магазину додатків.
Також у Samsung інколи бувають проблеми з підключенням бездротових аксесуарів за допомогою Bluetooth.
Який телевізор краще підійде для гри на консолі чи ПК?
Отже, що краще в 2024 році для ігор — телевізор Соні чи Самсунг? Однозначно Samsung. Перш ніж писати гнівні коментарі, вислухайте наші аргументи:
- у більшості моделей є підтримка як G-SYNC, так і FreeSync;
- в ігровому режимі з HDR телевізори Samsung яскравіші — показник біля 800 кд/м2;
- дедалі частіше зустрічається підтримка режиму 1440p/4K@120fps, коли в інших виробників такого немає;
- інпут лаг (затримка вводу) найнижчий на ринку — при 4K@120fps він становить приблизно 5 мс, а при 1080p@60fps — близько 10 мс. У Sony при тих же параметрах інпут лаг становить 15 мс і 20 мс відповідно.
Режими ALLM та VRR підтримують обидва виробники. Щоправда, у телевізорах від Sony був період, коли VRR вводили майже через рік після початку продажів. А от що є у Sony і немає у Samsung, так це наявність Dolby Vision, як для ігор, так і для іншого контенту.
Може скластися враження, що Sony не підходять для геймінгу. Але, чесно кажучи, недосвідчений користувач не помітить особливої різниці в інпут лагу, та й не факт, що буде використовувати режим 1440p@120 Гц.
Ціни
Візьмемо за основу ціни з E-katalog, де вже враховано націнку від продавця.
Почнемо відразу з найдорожчих моделей, виключно задля розваги:
- рекорд встановив Samsung з моделлю MNA110MS1AC 2021 HDR за 5 мільйонів гривень. Покупка має сенс, якщо коробка з-під ТВ є окремим житлом;
- у Sony ще більше апетити, наприклад, модель Sony KD-85X80L коштує всі 10 млн грн!
Якщо відкинути телевізори за ціною нерухомості, то Samsung пропонує більше моделей, доступних звичайним громадянам, у сегменті від 10 000 до 30 000 гривень. Ось тільки у нижньому ціновому сегменті справжній жах із якістю збірки. Знайти відносно непоганий QLED з діагоналлю 65 дюймів можна за 30 000 – 50 000 грн. Наприклад, Samsung QE65Q60BAU.
Все, що коштує дорожче, пропонує діагональ більше 65″: корпуси з нержавіючої сталі, топові процесори, роздільну здатність аж до 8K. За високий прайс можна отримати доступ до OLED-матриць.
У Sony цінник на актуальний модельний ряд починається від 20 000 гривень. В середньому вартість телевізорів бренду становить близько 50 000 гривень. За таку ціну можна знайти як Triluminos, так і OLED-моделі.
В середньому ціни на “ящики” від Sony мають вищу вартість. Просто проаналізуйте актуальні ціни на ідентичні моделі.
Чим відрізняються телевізори марки Samsung і Sony? Порівняння плюсів і мінусів
Зібрали ключові переваги та недоліки кожного бренда, щоб було легше розуміти, що краще у 2024 році — телевізори Соні або Самсунг.
Телевізори Samsung: переваги та недоліки
- Низький Input Lag при 4K@120fps та 1080p@60fps
- Високий рівень контрастності в OLED та VA-панелях
- Підтримка технологій ALLM та VRR для ігор “з коробки”
- Широкий модельний ряд з бюджетними та High-End моделями
- Висока пікова яскравість для SDR та HDR контенту як у OLED так і QLED
- Є підтримка режиму 1440p@120fps для ігор (чого не пропонують інші вендори)
- Зручна навігація по інтерфейсу Tizen
- Покриття кольорового простору Rec 2020 близько 45-50% в не найдорожчих телевізорах
- Моделі з лінійки The Frame пропонують використовувати телевізор як картину — блок з “залізом” підключається до панелі тонким кабелем
- Спеціальна лінійка екстер'єрних моделей The Terrace стійка до несприятливих зовнішніх умов
- Мало доступних додатків в системі Tizen
- Завищена ціна в порівнянні з іншими брендами (але не з Sony!)
- Немає підтримки Dolby Vision — використовується більшістю стримінгових платформ
- Одна й та ж модель може поставлятися з різними типами матриць (хотіли VA — отримаєте ADS)
- Агресивний захист від вигоряння пікселів (через що сцени можуть виглядати темнішими ніж повинні бути)
- Якість збірки бюджетних моделей — браковані матриці та компоненти часто виходять з ладу
- Суперечлива якість картинки на ADS-панелях (зустрічаються в середньому ціновому сегменті)
Телевізори Sony: переваги та недоліки
- Потужні процесори для обробки зображення
- Автоматичний перехід в ігровий режим при підключенні PS4/PS5
- Зручний голосовий помічник від Google – впорається зі своєю задачею краще ніж Bixby
- Підтримка Dolby Vision навіть у ігровому режимі
- Величезна кількість позитивних відгуків від покупців
- Є телевізори на квантових точках під назвою Triluminos
- Відмінне калібрування картинки з заводу і її можна довести до ідеалу вручну
- Різноманіття моделей з OLED-дисплеями (як у верхньому так і у середньому ціновому сегменті)
- Як ОС використовують Android/Google TV з можливістю встановлення програм з сторонніх джерел
- В сучасних реаліях цінник виглядає завищеним
- Пікова яскравість нижча ніж у Samsung
- За зручністю інтерфейсу Android і Google TV поступаються Tizen (суб'єктивно)
- В окремих моделях є проблеми зі збіркою
- Деякі прошивки приходять недопрацьованими
Що говорять майстри сервісних центрів та користувачі на форумах?
Проаналізувавши десятки сторінок різних форумів, можна виділити 2 головні висновки:
- Телевізори від Samsung частіше зустрічаються на форумах для майстрів. Основні проблеми пов’язані з матрицями, які починають мерехтіти, з’являються незрозумілі візерунки, засвітлення, вигоряння. Щоб було справедливо, відмітимо, що з подібною частотою зустрічаються і теми, присвячені LG — адже обидва бренди поширеніші, ніж Sony.
- Серед звичайних користувачів Samsung частіше згадується з проблемою відмови Wi-Fi, невдалою прив’язкою стандартного пульта та якістю зображення, яке змінюється від прошивки до прошивки, від матриці до матриці.
Багато залежить від збірки конкретної панелі. На деяких ТВ вдавалося усунути засвітлення, послабивши надто стиснуте заводське кріплення.
Якщо робити висновки за відгуками, із Sony проблеми з’являються значно рідше, і на користувацьких форумах більше інформації про те, як налаштувати систему або додати понад 1000 каналів через IPTV. З технічних проблем — вузли живлення, коли відпадають конденсатори або блоки живлення.
На форумах чимало історій про те, як Samsung відпрацьовують свій гарантійний термін, а потім виходять з ладу.
Підсумки
Що тут сказати… Samsung у багатьох аспектах перевершує Sony, чи то пікова яскравість, чи то час відгуку, чи різноманіття модельного ряду. Водночас телевізори від Samsung частіше потрапляють в ремонт через ненадійні матриці.
Телевізори Sony, навпаки, мають більше позитивних оцінок, але відлякують високим цінником. В будь-якому випадку, кожен виробник пропонує чудові моделі ТВ, які варто вибирати не лише за смаком, а й за відгуками на тематичних форумах від майстрів і звичайних споживачів. До речі, всі ці дані зібрані разом у наших рейтингах. Читайте та вибирайте розумно.