Раніше було простіше. І справа не в зеленій траві чи юних роках. Вибрати комп’ютер для дому або робочих завдань можна було за лічені хвилини. Особливого вибору не було. Ніяких тобі ноутбуків, моноблоків, неттопів, планшетів та інших незрозумілих термінів. Був собі великий стаціонарний ПК, один монітор, який займав чверть кімнати, і цьому раділи. Але такі системи і 10% тих завдань не могли виконувати, що можуть сучасні комп’ютери.
Різноманіття сучасних форм-факторів комп’ютера іноді ставить перед вибором: обрати моноблок чи системний блок із монітором? Що краще для дому? У цій статті ми розберемося в перевагах обох варіантів, а в кінці ще й порівняємо їх із ноутбуками.
Чим відрізняється моноблок від комп’ютера? Що краще обрати?
Моноблок — це єдиний пристрій, монітор та системний блок в одному корпусі. На відміну від ноутбука, він розрахований на стаціонарне використання, живиться від електромережі, а не від вбудованого акумулятора. Моноблок не потребує багато місця для окремого розміщення монітора та системного блоку, як це відбувається з традиційним десктопом (стаціонарним ПК).
В чому ж полягає різниця між моноблоком та комп’ютером?
- Конструкція all-in-one (все в одному). Корпус моноблока включає в себе РК/LED-дисплей, материнську плату, процесор, накопичувач, відеочіп, аудіосистему. Зовнішні периферійні пристрої — це лише клавіатура та миша.
- Зайнятий простір. Ця відмінність моноблока від комп’ютера витікає з попереднього пункту. Оскільки в невеликому корпусі розміщена майже вся апаратна частина, для моноблока достатньо виділити маленький столик з місцем для клавіатури та мишки.
- Наявність вбудованої акустики. Існують, звісно, монітори з вбудованими динаміками, але це швидше виняток із правил. Для стаціонарного комп’ютера потрібно купувати зовнішню акустичну систему.
- Обмеження за розмірами компонентів. Корпус моноблоків не відрізняється великою товщиною. Зовні акуратний пристрій мусить вмістити в собі безліч компонентів. Доводиться жертвувати розмірами компонентів, а отже, продуктивністю. Тому не варто вимагати від моноблока високих обчислювальних можливостей.
- Підбір компонентів. Складання системного блока комп’ютера відкриває великі можливості щодо вибору комплектуючих. При покупці моноблока ви обираєте між готовими конфігураціями, які пропонує виробник. З іншого боку, у цьому разі не хвилюєтеся про питання сумісності всіх частин.
- Можливості апгрейду. Різні можливості щодо покращення “заліза” пропонують моноблоки та ПК. При покупці моноблока важливо усвідомити безглуздість надмірної економії. Краще доплатити, але продовжити актуальність пристрою на декілька років, оскільки великих перспектив з апгрейду тут не буде.
- Зовнішній вигляд. Пристрої сильно відрізняються зовні. У моноблока немає великого системного блока, але при цьому він трохи товщий, ніж середньостатистичний монітор.
- Керування за допомогою дотиків. У багатьох моноблоках передбачений сенсорний дисплей. Це важко сприймати як безумовну перевагу, враховуючи, що дисплей тут набагато більший, ніж у смартфоні або планшеті.
- Ціна. Вона також відрізняється. Порівняння цін — в кінці статті.
Чи варто купувати моноблок замість комп’ютера?
Щоб відповісти на це питання, треба враховувати ваші сценарії використання. Які плюси та мінуси кожного типу комп’ютера будуть мати найбільше, вирішальне значення?
Ознайомтеся з підсумковою таблицей плюсів і мінусів моноблока, щоб ви могли наочно оцінити всі «за» та «проти» цього форм-фактора.
Переваги
- Презентабельний дизайн. Виробники моноблоків приділяють особливу увагу зовнішній естетиці таких комп'ютерів
- Компактні розміри навіть при великих діагоналях дисплея
- Економія простору в приміщенні завдяки відсутності системного блока
- Низьке енергоспоживання
- Мала кількість проводів. Можна обійтися лише одним кабелем живлення
- Вбудована акустика. Зазвичай вона краща ніж у ноутбуках. Економить кошти власника
- якщо той не потребує більш серйозної акустичної системи (з низькими частотами)
- Сенсорний екран (суб'єктивна перевага)
Недоліки
- Не розрахований для ігор. Любителям проведення дозвілля в іграх краще відмовитися від такої покупки
- Невисока продуктивність за свою ціну. Для вирішення серйозних робочих завдань доведеться задуматись про придбання дорогого моноблока або віддати перевагу ПК
- Нагрівання при підвищених навантаженнях. Компактний корпус не завжди добре охолоджується вбудованою системою охолодження
- Неможливість подальшого апгрейду (максимум можно збільшити пам'ять оперативну та внутрішню)
- Великі витрати при виході з ладу одного з компонентів. Монолітність внутрішніх вузлів може стати проблемою за потреби ремонту
- Невелика кількість портів та модулів
Чим відрізняється комп’ютер від моноблока?
Відповідь на це питання — у переліку плюсів і мінусів вище, лише з точністю навпаки. Тобто звичайний настільний комп’ютер дасть значно вищу продуктивність, ви зможете грати у сучасні ігри, запускати вимогливі до апаратних ресурсів програми, в будь-який момент зможете покращити “залізо” системи, швидко відремонтувати або здійснити заміну дефектної деталі у випадку поломки.
У свою чергу, доведеться купити комп’ютерний стіл та виділити достатньо вільного місця для всіх зовнішніх компонентів. Це може бути проблематично, наприклад, при обмеженій площі приміщення квартири.
Що краще обрати: моноблок, комп’ютер (системник) чи ноутбук?
Змагання комп’ютерних форм-факторів ніколи не отримає однозначного переможця. Як то кажуть, кожному своє. Однак можна виділити певні категорії користувачів і ситуації, коли покупка якогось конкретного форм-фактора буде більш вигідною та доцільною.
Кому підійде моноблок?
Зовнішня презентабельність моноблока здатна підкреслити стиль і розкіш приміщення, статус власника будинку, стати об’єктом захоплення у гостей та партнерів. Такий вибір виправданий для тих, для кого на першому місці стоїть естетика зовнішнього вигляду.
Немає багато місця для системного блока, купи проводів та периферії? Покупка класичного комп’ютера — не найкращий варіант.
Моноблок підійде тим, хто не потребує високої потужності комп’ютера. Якщо ви переглядаєте інтернет, дивитеся серіали та фільми, використовуєте пристрій для навчання, граєте в нескладні ігри та працюєте в не надто складних програмах, пристрій «все в одному» задовольнить ваші потреби. Для роботи в офісних програмах — саме те.
Коли немає часу та бажання занурюватись в технічну частину, вивчати сумісність компонентів та каталоги моделей на ринку, купівля моноблока може бути більш доцільною.
Кому підійде комп’ютер із системним блоком?
В першу чергу геймерам. За відносно таку ж ціну ви можете придбати комп’ютер із ігровою або напівігровою відеокартою.
Професійний софт для редагування фото, відеомонтажу, 3D-моделювання, музичні секвенсори (і т.д.) вимагають продуктивності. У цьому випадку потужний ПК — незамінна робоча станція.
Для професійних художників, дизайнерів та фотографів більше сенсу буде у покупці професійного монітора до комп’ютера, ніж у покупці моноблока. Щоб дисплей моноблока мав високі характеристики, доведеться суттєво витратитися.
Для інтенсивного споживання контенту персональний комп’ютер може бути більш бажаним варіантом, оскільки ви не будете обмежені розміром дисплея. Системний блок купується окремо від монітора, тому ви можете підібрати потрібні вам характеристики комп’ютера та монітора окремо. Погодьтеся, дивитися фільми на діагоналі 32 дюйми набагато приємніше, ніж на умовному 24-дюймовому моноблоці.
Кому підійде ноутбук?
Передусім тим, хто перебуває у постійному русі, не сидить на одному місці. Якщо ви часто подорожуєте, їздите на дачу або не проти попрацювати на свіжому повітрі, у парку або в кафе — ноутбук стане вашим вірним супутником.
Школярі та студенти також віддадуть перевагу ноутбуку. На мобільному комп’ютері вони можуть друкувати лекції, набирати тексти рефератів та дипломних, створювати та демонструвати презентації, шукати інформацію в інтернеті під час підготовки до занять.
Якщо домашній комп’ютер (моноблок або ПК) використовується кількома членами сім’ї, мати свій особистий ноутбук — це рішення багатьох проблем. При цьому зовсім не обов’язково, щоб він був потужним і продуктивним. Адже для ігор та інших складних завдань у вас залишиться настільний ПК.
Різниця в цінах на моноблок і стаціонарний комп’ютер
Що краще за ціною — моноблок чи комп’ютер із системним блоком? Тут перевага на боці стаціонарного ПК. Причому як перед моноблоками, так і перед ноутбуками. За одну й ту саму ціну ви купите набагато більш продуктивний комп’ютер, з більшими можливостями, з опцією подальшого недорогого апгрейду та меншими витратами на ремонт/заміну частин.
Ринок моноблоків насправді значно відстає від ринку комп’ютерних комплектуючих та ноутбуків. Конкуренція тут менша, тому ціни вищі. Наведемо наочний приклад різниці в ціні та можливостях.
Популярний на території України моноблок Lenovo IdeaCentre 3 24IAP7 має наступні характеристики:
| Процесор: Intel Core i5-13420H, 3.4 ГГц
| Оперативна пам’ять: 16 Гб
| Відеокарта: вбудована, Intel UHD Graphics
| Накопичувач: SSD-диск, 512 Гб
| Дисплей: 23.8″, IPS, 1920×1080
Ціна: біля 27 999 грн.
А тепер складемо ПК з подібними параметрами.
Десктопний аналог ноутбучного процесора Intel Core i5-13420H — Intel Core i5-12400 (Box) — обійдеться нам в 7,9 тис. грн. Материнська плата під сокет s1700 — Gigabyte H610M K — в 2900 грн. Накопичувач SSD Acer RE100 512GB 2.5″ SATAIII — 980 грн. 16 Гб оперативної пам’яті — 2200 грн. До цього потрібно додати витрати на блок живлення та корпус системного блоку. Візьмемо недорогі варіанти, і це коштуватиме ще приблизно 3000 грн.
Залишилося придбати монітор. За параметрами 23.8″, IPS, 1920×1080 чудово підходить модель BenQ GL2480, яка коштує 4200 грн.
Отже, підсумуємо, що у нас вийшло: 15 380 гривень. Значно дешевше, майже вдвічі, і при цьому продуктивність такого ПК все одно може бути вищою за рахунок кращого охолодження процесора + не такого тісного розташування компонентів один до одного.
Втім, різниця в ціні не факт що змусить змінити своє рішення людину, яка не хоче витрачати час та зусилля на вивчення сумісностей компонентів та самостійне складання ПК.
Висновок
Таким чином, щоб зробити правильний остаточний вибір між форм-фактором свого майбутнього комп’ютера, вам потрібно зробити 3 речі: точно проаналізувати свої потреби, визначити доступний бюджет на покупку та розумно зважити особисто для себе всі “за” і “проти” різних форм-факторів та конкретних моделей.
На сайті TechRate.com.ua ви знайдете багато статей про особливості та критерії вибору, а також рейтинги (топи) найкращих моделей різної електронної техніки.