Ціни на великі телевізори падають з року в рік, проте флагмани з широкою діагоналлю все ще коштують багатенько. А як щодо проекторів? За останні роки вони стали яскравішими, контрастнішими, загалом якіснішими. За якихось 1000 баксів тепер можна взяти проектор, який просто принижуватиме своїх конкурентів з минулого. Проектоване зображення діагоналлю від 100 до 200 дюймів легко затьмить великий телевізор. Але чи варто обирати проектор замість телевізора?
Втім, вибір не такий простий, як здається. Який з цих двох варіантів дійсно підійде саме тобі? У цій статті ми розглянемо переваги проекторів перед великими телевізорами і навпаки. Визначимо 7 загальних критеріїв і поставимо оцінки.
1) Масштабованість зображення та адаптивність
Проектор PJ (від англ. — projectors) дозволяє регулювати розмір зображення залежно від вашого приміщення і потреб. Так, можна отримати зображення діагоналлю від 30 до 300 дюймів. Це особливо корисно для використання в різних приміщеннях — проектор легко інтегрується як у невелику спальню, так і у велику залу.
У контрасті до цього, більшість домашніх телевізорів мають діагональ екрана від 32 до 85 дюймів. Дуже великі моделі (понад 100 дюймів) зазвичай набагато дорожчі, займають багато місця, а щоб занести таку “махіну” у кімнату, знадобиться як мінімум 4 руки.
Візьмемо до прикладу проектор Epson EH-TW7400. Він здатний відтворювати зображення з діагоналлю до 300 дюймів і роздільною здатністю 4K.
Порівняємо його з LG OLED77C2RLA — одним із найпопулярніших 77-дюймових OLED-телевізорів на ринку. Так, у LG передова OLED-панель з безкінечною контрастністю, але не забувайте про ризик вигоряння. Epson коштує дешевше, але здатний надати в 4 рази більшу картинку.
Зверніть увагу, що якість зображення більш доступних проекторів зазвичай погіршується із збільшенням діагоналі. Проектори створюють кращу картинку, коли вона маленька, але коли ви збільшуєте її, скажімо, до 65 дюймів і більше, ймовірно, потужності вже не вистачить для якісного заповнення великого екрана.
Порівняльна статистика: за даними дослідження від DisplaySearch станом на 2022 рік (більш актуальних даних немає), частка телевізорів із діагоналлю понад 70 дюймів становила лише 6% від загальної кількості проданих пристроїв. Це свідчить про те, що навіть найбільші “ящики” не можуть порівнятися з проекторами за масштабом зображення.
2) Створення умов для перегляду
Вимоги до приміщення. Встановлення проектора або телевізора може вимагати певних умов для оптимального перегляду.
Коли ви встановлюєте проектор у приміщенні замість телевізора, майте на увазі, що проекційні пристрої для проекції яскравого та чіткого зображення вимагають темного приміщення. Будь-які джерела світла, такі як вікна або світильники, можуть значно зменшити контрастність та яскравість зображення. Крім того, потрібна гладка поверхня (або екран), яка буде відбивати зображення.
Часто користувачі витрачають кошти на спеціальні екрани для проекторів, щоб покращити якість зображення. Також варто враховувати необхідність проведення кабелів та встановлення кріплень для підвішування.
На відміну від проекторів, телевізори призначені для роботи при різних рівнях освітлення. Зазвичай вони мають високу яскравість і контрастність, що дозволяє комфортно дивитися контент навіть при яскравому денному світлі. Однак у дешевих телевізорів це також може бути проблемою: низька пікова яскравість і обмежена контрастність (особливо, якщо це IPS-матриця), ймовірно, навряд чи вам сподобаються.
Уважно перевіряйте, що ви купуєте. У розділі нашого веб-сайту “Телевізори і проектори” ви знайдете рейтинги (в процесі написання), в яких ми завжди враховуємо всі показники, що впливають на якість зображення.
Також встановлення “телека” зазвичай потребує стійки або кронштейна для кріплення на стіні. А ще слід врахувати розташування роз’ємів та розеток.
3) Якість зображення
Контрастність. Телевізори лідирують у справі підтримки HDR. HDR на проекторах — нелегка задача. Так, багато з них підтримують HDR, але яке виконання? Не ідеальне. Перш за все, яскравість: навіть топові PJ відстають від звичайних телевізорів. По-друге, коефіцієнт контрастності у “народних” проекторів – не для HDR.
Елітні проектори добре впораються з HDR, але їх вартість зашкалює. Якщо йдеться про HDR, кожен промінь світла на картинці на вагу золота. Нові моделі зі світлодіодами та лазерами загалом непогані за яскравістю та передачею кольорів, але їхня контрастність все ще не дозволяє отримати повноцінний HDR.
Яскравість та світло. Навіть якщо ігнорувати HDR, основний недолік проекторів — це оточуюче світло. Будь-яке світло в кімнаті падає на екран. Яскраві сцени можуть виглядати нормально, але темні – вже не те. Є екрани, які “поглинають” постороннє світло, але вони коштують, як космічний корабель. Так, фізика — вона і в Африці фізика. Навіть хороший екран у темній кімнаті наврядчи подарує ідеальне зображення. Хочете денне кіно у світлій кімнаті? Запасіться шторами 🙂
Телевізори, особливо в середньому і вищому ціновому сегменті, мають більшу яскравість, ніж будь-який проектор. Для світлої кімнати це, безумовно, кращий вибір. Проте щільні штори не завадять і для телевізора.
Комфорт для очей. Що шкідливіше для очей – телевізор чи проектор? Технічно проектори більш безпечні для зору. Вони працюють по принципу відбиття світла, на відміну від світлодіодних та OLED-телевізорів, де світло випромінюється підсвіткою. Крім того, не забувайте про мерехтіння ШІМ, що є характерним для OLED. В результаті ваші очі менше втомлює саме проектор. Це приємний бонус.
4) Атмосфера кінотеатру в домашніх умовах
Занурення у контент. Завдяки можливості проєкції великого зображення глядачі максимально поглиблюються в контент, який вони переглядають, чи то фільми, серіали, чи ігри… Відсутність фізичних меж екрану також підсилює це відчуття. Для проектора затемнюють приміщення, і ви ще більше зосереджені на тому, що відбувається на полотні. Нічого не відволікає.
Відтворення кольорів та контрастність. Багато проекторів вищого класу, приміром, Sony VPL-VW590ES, використовують технології, такі як 4K SXRD-панелі та Dynamic Iris, щоб забезпечити глибокі чорні відтінки та яскраві, насичені кольори. Це особливо помітно під час перегляду фільмів з високим динамічним діапазоном (HDR).
Так, телевізори також йдуть в цьому напрямку, пропонуючи OLED-панелі, роздільну здатність до 8K, підтримку останніх стандартів HDR.
Але незважаючи на це, глибина та масштаб зображення, яких можна досягти за допомогою проектора, створюють більш вражаючий кінематографічний досвід. За даними дослідження SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers), у цьому відношенні PJ надають кращі можливості порівняно з телевізорами.
Хоча якість зображення може залежати від моделі проектора, навіть “бюджетки” можуть створити кінотеатральне відчуття. А зовнішні акустичні системи підсилять його. Ось чому багато людей встановлюють проектор в квартирі замість телевізора.
5) Економічна вигода
Вартість. Обидва типи пристроїв наявні в різних цінових діапазонах, з різною якістю зображення, функціональністю та користувацьким досвідом. Однак при порівнянні проектора і телевізора з аналогічними характеристиками, перший часто виявляється більш доступним за ціною. Це особливо актуально, якщо розглядати великогабаритні “теліки” з діагоналлю понад 70 дюймів.
Експлуатаційні витрати. Додаткове обладнання для проектора, наприклад, екран для проекції чи акустична система, підвищать загальну вартість домашнього кінотеатру. Слід врахувати і вартість заміни лампи в проекторі. Залежно від моделі та інтенсивності використання, лампи працюють від 1 000 до 10 000 годин. Середня вартість заміни лампи варіюється від $50 до $300, залежно від моделі пристрою.
Телевізори, особливо на основі LED-технології, зазвичай не потребують заміни компонентів протягом тривалого терміну служби. Однак у бюджетних моделях часто виходить з ладу підсвітка…
Враховуйте споживану потужність. Для великих екранів ТВ цей показник також може бути високим, що відобразиться в чеку за комунальні послуги.
Статистика. Згідно з аналітикою від Statista, середня вартість проектора в 2022 році склала $650, тоді як телевізори з діагоналлю понад 70 дюймів коштували у середньому $1500 і більше. Однак при прямому порівнянні вартості володіння протягом певного періоду (з урахуванням, наприклад, заміни лампи), різниця може бути менш виразною.
6) Довговічність
Тривалість служби. Сучасні проектори на світлодіодних лампах можуть працювати до 20 000 годин. Водночас середній ресурс роботи телевізора зазвичай становить біля 100 000 годин.
Але не забувайте, що при частому використанні яскравість і якість зображення на ТВ можуть знижуватися набагато швидше. Про вигорання на OLED-матрицях ми вже говорили – таку “красу” на телевізорі за 300К можна спостерігати вже після року використання. Правда, в основному це відбувається через статичні елементи зображення, і виробники пропонують багато способів боротьби з цим недоліком.
Тим не менше, загалотм телевізори пропонують відносно стабільну якість зображення протягом більшої частини свого життєвого циклу, і їхні внутрішні компоненти нечасто потребують заміни чи обслуговування.
Проектори майже не схильні до цього явища. Однак, як вже було зазначено, у проекторів є свій нюанс — з часом лампа може втрачати яскравість і знадобиться її заміна.
Теплове навантаження. Безперервна робота більшості телевізорів не викликає проблем з перегрівом, у той час як проектори можуть нагріватися при тривалому використанні, що без належного охолодження може скоротити строк їх служби.